Jakými barvami malovat na malířské plátno?

Dříve používali malířská plátna pouze profesionální malíři, avšak dnes jsou malířská plátna oblíbeným podkladem mnoha umělců. V současné době jsou totiž malířská plátna běžně dostupná a navíc si je lze pořídit za velice výhodnou cenu. V případě, že byste si chtěli malbu na malířské plátno také vyzkoušet, pak je důležité vybrat správný typ barev. V tomto článku se tak podíváme na vhodný typ barev na plátno.

Olejové barvy na plátně vyniknou

Při malování na malířské plátno nachází nejčastější využití zejména olejové barvy, jelikož patří mezi kvalitní druh barev. Charakteristickou vlastností olejových barev je zejména jejich vysoká krycí schopnost a dlouhá životnost. Malba olejovými barvami tak na plátně vydrží staletí. Olejové barvy si našly především oblibu u profesionálních malířů, jelikož lze s nimi vytvořit opravdu mistrovské dílo.

Malování olejovými barvami má však i své nevýhody. Mezi hlavní nevýhodu patří především nutnost pracovat s ředidly, takže je potřeba malovat v dobře větratelné místnosti. Nevýhodou je také dlouhá doba schnutí, proto je třeba být při malování trpělivý.

Na plátno se hodí i akrylové barvy

Na malířské plátno lze malovat také akrylovými barvami, jejichž používání je stále oblíbenější. Obdobně jako olejové barvy mají vysokou krycí schopnost a dlouhou životnost. Jejich výhodou je i snadné používání, jelikož jsou ředitelné vodou jako temperové barvy. Na rozdíl od temperových barev jsou však akrylové barvy po zaschnutí voděodolné a barvy již nelze rozmýt.

Za nevýhodu akrylových barev je považováno zejména jejich rychlé schnutí, takže je potřeba barvy udržovat stále vlhké. Stejně tak štětce na malování obrazů, aby nedošlo k jejich poškození. 

Malířská plátna za výhodnou cenu

Hledáte kvalitní malířská plátna na malování? Kvalitní malířská plátna pro amatérské i profesionální malíře najdete například na e-shopu či v kamenné prodejně Kreativ – Výtvarné potřeby Praha 4. Dále zde najdete další výtvarné a kreativní potřeby, jež využijete během malování.