Jak vybrat zámek na motorku

Příležitost dělá zloděje. Zatímco vyjet bez helmy nebo si nepořizovat chrániče na motorku by nás nejspíš ani nenapadlo, svůj stroj už většinou tak dobře nechráníme. I když zatím neexistuje zámek, který by se nedal nijak překonat, kvalitní zámky zlodějům nestojí za vynaložené úsilí, případně je k jejich přeříznutí potřeba opravdu speciální a elektrické vybavení, které s sebou nosí jen málokdo.

Při vybírání zámků zvažte umístění motorky a dobu, po kterou ji necháte bez dozoru. Pokud si na pět minut odskočíte na zmrzlinu, nemusíte se bát tolik jako při ponechání motorky venku na frekventované ulici přes noc. Důmyslnější zabezpečení spočívá v umístění více zámků, které se nedají přeříznout stejným nářadím.

Možná to vypadá vše složitě, ale když se zamyslíte, tak i při výběru všech možných doplňků od moto rukavic až po brašnu, je i tato oblast důležitá.

Řetězové zámky

Klasikou jsou bezpečnostní moto řetězy, které se připevňují k pevné překážce. Zde se vyplatí si trochu připlatit a pořídit si robustnější řetěz s alespoň 10milimetrovými ocelovými oky nebo řetěz z tvrzených ocelových článků potažený pevnou textilií. Samozřejmostí by měl být zámek odolný proti odvrtání. Nevýhodou řetězů je vyšší váha, která (u těch kvalitnějších) přesahuje i 5 kilogramů.

Zámky na kotoučovou brzdu

Pokud fandíte elektronickému zabezpečení a nechcete s sebou vozit několik kilo navíc, řešením mohou být zámky na kotoučovou brzdu. Většina z nich má zabudovaný alarm s vlastním pohybovým a otřesovým čidlem. Dbejte na to, aby byl zámek vyrobený z tvrzené oceli, ale hodí se i ochrana proti zmražení.

U-zámky

Na překonání U-zámků vyrobených ze zušlechtěné oceli je potřeba elektrické nářadí a trocha času, což naprostou většinu zlodějíčků odradí. Jsou poměrně skladné, ale jejich hmotnost je vyšší a také patří k nákladnějším variantám. Výhodou je snadné používání.

Při výběru zámku možná budete chtít zvážit také speciální zámek na helmu a příslušenství, moto oblečení a podobně. Bude se vám hodit, pokud nechcete své vybavení nosit všude s sebou.