Povinná výbava na motorku. Pozor na zákonem stanovená pravidla

Každý z nás musí mít předepsané nástroje nebo doplňky potřebné k tomu, aby bylo vozidlo považováno za způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Co vše potřebujeme?

Úpravy v zákoně

Povinná výbava motocyklu není tak obsáhlá jako v případě výbavy automobilu. Zde se budeme řídit vyhláškou číslo 341/2014 Sb., která prošla v roce 2018 novelizací. Nyní již není potřeba mít u sebe pojistky. Některé prvky ale stejně mít musíte, stejně jako v předchozích letech. Co ve vyhlášce není je pánské a dámské moto oblečení a helmy. Moto oblečení jako rukavice a boty ale snad nikomu připomínat nemusíme.

Dvě základní povinnosti

To nejzákladnější, co máte pro sebe i pro svého spolujezdce mít po ruce, je reflexní vesta. Nasaďte si ji vždy, když je potřeba zastavit na místě, ve kterém se pohybují další vozidla. Mnoho zkušených jezdců si vestu obléká i za zhoršené viditelnosti.

Druhou součástí povinné výbavy je i lékárnička. Motolékárnička má přitom předepsaný obsah, jehož expiraci musíte neustále sledovat. Expirace již není kontrolována zákonem, je to ale pro vaši bezpečnost. Obvaz starý deset let již nebude mít potřebné vlastnosti. Je potřeba, aby v lékárničce byl hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se dvěma polštářky, škrticí pryžové obinadlo, a také pryžové latexové rukavice.

Povinnou výbavu musíme mít ve svém vozidle kdykoliv, kdy je vozidlo provozováno na pozemních komunikacích.

Doporučená výbava

Kromě klasické povinné výbavy existuje ještě seznam doporučené výbavy. Zde jsou žárovky a pojistky jeden kus od každého typu na motocyklu, nářadí na výměnu, čelovka, sprej nebo sada na opravu pneumatiky, dokument o záznamu o dopravní nehodě.

Kromě těchto základních věcí se samozřejmě hodí mít také motorový olej na dolití při delší cestě, sadu nářadí, náhradní svíčky, sprej na namazání řetězu a další výbavu, kterou pro svůj motocykl běžně používáte.