Naučte se cestovat se psem v autě aneb bezpečnost především 1. díl
Mnozí vozí svého čtyřnohého miláčka v autě, aniž by se starali o bezpečnost jeho nebo o tu svou. Na silnicích je však nutné chovat se obezřetně, obzvlášť pokud nejste zodpovědní jen za svůj život. Pojďme se na tuto problematiku podívat.
Nekonkrétní silniční zákon
V paragrafu o povinnostech řidiče jasně nezaznívá, co pro bezpečnost udělat. Řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu a zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.
Pokud necestujete sami, pravděpodobně se péče o vašeho psa ujme spolujezdec, který si jej umístí pod nohy. V takovém případě vám pokuta nehrozí. Až dva tisíce korun vás však může stát přeprava nezajištěného zvířete, pokud v autě nesedí další osoba.
Jak tedy bezpečně cestovat se psem v autě?
Jak již bylo řečeno, o psa se může během jízdy starat spolujezdec. I přesto se doporučuje vybavit vozidlo tak, aby přeprava vašeho domácího mazlíčka probíhala bezpečně a nevymykala se silničním nařízením.
Způsobů, jak psa zabezpečit, existuje celá řada. Uvedeme si alespoň některé základní.
1. Síťka nebo mříž
Velká plemena nelze bezpečně převážet jinak než v zavazadlovém prostoru. Nabízí se zde několik možností, jaké vybavení si pro tento účel pořídit. Záleží na preferencích a dozajista také na cenách.
Levnější variantou je bezesporu nylonová síť. Tu pořídíte velmi levně a můžete ji umístit buď mezi řidiče a zadní část vozu, nebo ještě lépe mezi zadní sedadla a zavazadlový prostor. Při běžné jízdě zabezpečuje síťka dostatečně, v momentě nehody se však při crashtestech příliš neosvědčila.
Pokud chováte velkého psa, investice do mřížoví se rozhodně vyplatí. Koupit můžete buď levnější univerzální mříže, nebo originální kusy pasující přímo do vašeho vozu. Správná instalace zaručí maximální bezpečnost.
A jaké jsou další možnosti? To se dozvíte v dalším díle!