Nezapomeňte po zimě zkontrolovat stav svého auta!
Brzy nastane jaro a s ním se pojí i změny, které musí řidiči provést na svém autě. Ať už se rozhodnete vzít své vozidlo do servisu nebo si s jeho stavem poradíte sami, přečtěte si, co nesmíte opomenout zkontrolovat.
Výměna pneumatik
Tato nutná změna nepřekvapí snad nikoho. Pneumatiky však před nasazením nezapomeňte zkontrolovat. Pokud zaznamenáte poškození na sundaných zimních pneumatikách, raději je hned dejte vyspravit či si pořiďte nové, ať je nemusíte na další zimu shánět na poslední chvíli.
Čištění brzd
Vyčistit brzdy trvá sice zhruba hodinu (v servise pod rukama zkušených pracovníků), vyplatí se to ale. Brzdy mají pak mnohem delší životnost. Kontroluje se také stav brzdových hadiček a teplota brzdové kapaliny, jejíž bod varu s věkem vozidla klesá a je třeba dbát na obnovování. Obnova brzdové kapaliny se doporučuje každé dva roky.
Autobaterie
Po skončení zimy se vyplatí zkontrolovat stav vašeho akumulátoru. Autobaterii dobijte, nebo zvažte koupi nové. Obvykle sice vydrží až pět let, ale pravidelným dobíjením nic nezkazíte a navíc předejdete nepříjemné situaci, že se vám auto (zvlášť, pokud máte starší model) nepodaří s prvním podzimním mrazíkem nastartovat.
Výměna manžet poloos
Zvážit byste měli i výměnu manžet poloos, které při špatném fungování vypouštějí grafitovou vazelínu a zamašťují brzdový kotouč, který kvůli tomu mnohem hůř brzdí. Situaci, kdy se kloubové spojení kvůli nedostatku vaziva a přítomnosti soli a nadměrné vlhkosti rozpadne, je třeba důsledně předcházet.
Výfuk
Problémy s výfukem mohou nastávat, pokud se do něj dostane sůl a vlhkost. U dnešních modelů aut korodují výfuky už po dvou letech, a tak se nebojte výfuk vyměnit, pokud jím profukují plyny či pokud se odlepuje svrchní vrstva na tlumiči.
Návštěvou autoservisu můžete předejít mnoha problémům se svým autem.