Do zahrady dlažba zkrátka patří!

Do každé zahrady patří trávník, keře, stromy, terasy, treláže, oplocení a dlažby. Na ty se v následujícím článku zaměříme.

Při výběru dlažby do zahrady je vhodné přihlédnout hned k několika parametrům. Spolu s materiálem a tvarovým řešením je také vhodné zakomponovat vlastní vkus a prostorové možnosti. Záležet ale také bude na stupni vytížení daného prostoru, tedy zda se bude jednat o příjezdovou cestu, nebo klasickou terasu. Zajímat byste se rovněž měli o materiál vaší dlažby. Vaše venkovní dlažba může být betonová, kamenná, vyrobená z prefabrikovaných dílců, dřevěná i štěrková.

Dlažba podle materiálu

Výběr materiálu vaší nové dlažby volte s přihlédnutím k jejímu typu. Pro příjezdové cesty jsou například ideální betonové desky či kvádry odolávající i velmi vysokému stupni zátěže. Řešením ale může být i zatravňovací dlažba. Pro cestičky mezi záhonky či vedoucí přímo k hlavnímu vchodu nemovitosti pak je spolu s betonem ideální i kámen. Kouzelně vypadají i cestičky štěrkové. A záhonky perfektně ohraničí betonové obrubníky.

Chodníky a terasy

Harmonická zahrada se rovněž neobejde bez chodníků. Ten je nejenom čistě praktickou záležitostí, ale také efektivním prvkem zahradní architektury, který umožňuje prostor zahrady tvarovat. Právě cestičky a chodníčky zahradu dělají zajímavou. Mnohdy ji pozvednou na novou úroveň. Terasu pak můžete mít dřevěnou i betonovou. Zde záleží i na vaší ochotě se o terasu starat. Zatímco povrch dřevěné terasy je třeba v pravidelných intervalech obnovovat pravidelnými nátěry, dlažba betonová je bezúdržbová a na doživotí.

Plošné dlažby

Velký výběr betonových teras najdete v portfoliu společnosti Presbeton. V nabídce jsou dlažby různých barev i povrchů vhodných k bazénům, na terasy i před garáže. Na dláždění okolí rodinných domů, bazénů, chodníků a teras jsou ideální tzv. plošné dlažby. Těch portfolio značky Presbeton obsahuje hned 16 druhů odlišujících se od sebe svou barvou a povrchovým zpracováním.

Natural dlažby

Naprosto famózně vypadají Natural dlažby, které plně nahradí dřevěné i kamenné materiály. K tomu jsou mrazuvzdorné, trvanlivé a zcela nenáročné na údržbu. Zkrátka se jedná o dlažbu přirozeného vzhledu s těmi nejlepšími užitnými vlastnostmi. Všechny Natural dlažby jsou navíc impregnovány, takže odolávají znečištění a pronikání vody.

Zatravňovací, vegetační a drenážní

Praktickým řešením je i zatravňovací dlažba, popřípadě drenážní nebo vsakovací dlažba. Všechny tyto typy dlažeb jsou ideální pro plochy s požadavkem na vysokou propustnost srážkových vod. Představují tak ideální řešení především pro parkoviště, parkovací stání a dlážděné plochy s minimální spárou.

Dlažby pro nevidomé

V nabídce značky Presbeton ale najdete i speciální dlažby pro nevidomé. To jsou dlažby se speciálním povrchem určené jako doplněk ke všem typům zpevněných ploch, na kterých se pohybují nevidomí a slabozrací.