Jak si vytvořit mozaiku na stěnu z keramických obkládaček?

Vytvářením a skládáním mozaik se člověk zabývá už po celá tisíciletí. V koupelnách se navíc staly keramické mozaiky takříkajíc evergreenem. Jak jimi ale koupelnu obložit?

V koupelnových nebo kuchyňských sériích se nejčastěji setkáme s formáty 2,3 x 2,3 cm, 4,9 x 4,9 cm nebo 10 x 10 cm. Hitem jsou i obdélníčkové mozaiky, případně pletence, kde se smíchají obdélníčky se čtverci. Jak mozaiku vytvářet?

Řezání

Mozaiky se většinou dodávají v lepencích o velikosti 30 x 30 cm, což je praktické z toho důvodu, že se tím eliminuje riziko nerovnosti průběhu spár. K řezání vám postačí nůž nebo nůžky. Pokud chcete obkládat větší plochu, raději nerozdělujte kostičku po kostičce, byla by to mravenčí práce.

Jak si vytvořit mozaiku na stěnu z keramických obkládaček?

Lepení

Pro lepení mozaik je vhodné použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Lepidla s prodlouženou dobou otevřeného času a jemným zrnem jsou ideální i díky obsahu bílého cementu. Prolínající se bílé lepidlo tak při spárování nezkreslí v drobné mozaice používané spárovací hmoty. Raději se však poraďte s odborníkem, protože každý materiál reaguje se stavební chemií po svém.

Spárování

Tohle je důležitý krok, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. V kuchyni i koupelně často pracujeme s různými agresivními čistícími prostředky, které mohou spáry porušit a znečistit. Proto je dobré používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Používejte neutrální bílou nebo šedou, jiné barvy by mohly výrazně změnit charakter celé mozaiky.

 Jak si vytvořit mozaiku na stěnu z keramických obkládaček?

Mozaika dá zabrat, ale výsledek stojí vždycky za to. Zkusit můžete i takzvanou mikromozaiku, proplétanou nebo obdélníčkovou mozaiku, či si vymyslete něco úplně svého.

A kam se mozaika hodí? Všude tam, kde chcete obkládat zakřivené plochy nebo jen ozvláštnit holé zdi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup