Jak správně vyčistit koberec?

Koberce jsou skvělou volbou, jste-li alergik. Jejich údržba však vyžaduje více péče než parkety nebo linoleum. Jak se koberce správně čistí?

Koberce se musí pravidelně vysávat a jednou za čas také pořádně umýt. Usazuje se v nich prach i nečistoty, a důkladnost je proto při čištění klíčová. Než se však do čištění pustíte, měli byste zvážit, jestli použít vodu, nebo vyčistit nasucho.

Mokrá cesta

Čištění vodou je cesta účinnější a razantnější, přesto se nehodí na všechny druhy koberců. Protože jde více do hloubky, vyčistí koberec lépe. Přesto byste měli být opatrní, pokud máte dřevěnou podlahu nebo se bojíte blednutí barevného materiálu.

Pozor si v tomto případě dejte, i pokud máte dřevěný nábytek. Koberec vyčištěný takzvanou mokrou cestou schne několik hodin a místnost by se v tu dobu neměla vůbec používat. Pokud sem však nábytek potřebujete znovu přemístit, podložte jej alespoň igelitem, pokud dřevo pustí barvu, bude se špatně smývat.

Jak správně vyčistit koberec?

Do této metody se nepouštějte sami, najměte si profesionály z běžně dostupných firem. Jedině ti vám zaručí, že koberec dokonale vyčistí a nezanechají v něm jak špínu, tak vodu či vlhkost.

Suchá cesta

Pokud jste na své koberce opatrní, můžete zvolit i šetrnější, byť dražší cestu. To s sebou nese také výhody i nevýhody. Výhodou je, že na sebe čistící práškové prostředky navážou jak špínu, tak roztoče, a po odklizení můžete místnost hned používat.

Jak správně vyčistit koberec?

Nevýhodu představuje prach, který se následným odsáváním prášku rozptýlí po místnosti. Některým lidem to však nevadí, protože s čištěním koberců stejně spojují úklid celé domácnosti nebo přinejmenším dané místnosti.

Je jen na vás, jakou metodu zvolíte. Rozhodněte se podle materiálu, z něhož je váš koberec vyroben, a také podle ceny, která se v případě suché metody pohybuje výrazně výš, než za použití vody.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup