Kuchyňská pracovní deska – usnadní vám vaření a kuchyňské práce

Výběr kuchyňské desky představuje jedno z klíčových rozhodnutí při zařizování kuchyně. Kuchyňská pracovní deska je totiž pracovní plochou, na níž se bude odehrávat veškerá příprava jídla. A pokud si zvolíte špatnou, zejména tedy rozměrově nevyhovující kuchyňskou linku, tak se z připravování jídla může lehce stát noční můrou. Naopak koupí kvalitní a rozměrově vhodné kuchyňské pracovní desky získáte dostatečně velký prostor, na němž bude příprava jídla radostí.

Z toho tedy vyplývá, že je nesmírně důležité, před výběrem správně změřit šířku a hloubku kuchyňské desky, tak aby plně vyhovovala vašim požadavkům – a to nejen současným, ale i těm budoucím. V tomto směru se tedy snažte být raději maximalisté, neboť koupí větší kuchyňské pracovní desky nikdy nic nezkazíte. Samozřejmě je ale při tom potřeba brát v potaz i rozměry kuchyně. Neméně důležitá je také tloušťka kuchyňské desky. Vesměs platí, že čím tlustší kuchyňská deska je, tím se dá považovat za kvalitnější a odolnější.

Je libo kvalitu a nadčasovost? Pak volte dřevěné kuchyňské desky

Pokud bychom se měli podívat na materiály, z nichž se vyrábějí kuchyňské linky, tak prim jednoznačně hrají dřevo a laminát. Prvně jmenované dřevěné kuchyňské pracovní desky si vás získají zejména nadčasovým designem s nádechem přírody, snadnou udržovatelností a dlouhou životností – jsou vám schopny vydržet dlouhé desítky let. Drobnou nevýhodou pak může být jejich vyšší pořizovací cena, za kvalitu si prostě připlatíte.

Oproti tomu, laminátové kuchyňské pracovní desky jsou o něco levnější, konkrétně jejich ceny začínají někde na částce kolem 250 Kč za kus. Tím však zdaleka výčet materiálů používaných na pracovní kuchyňské desky nekončí. Relativně běžně se lze setkávat též třeba s keramickými, kamennými, případně kovovými deskami. Trendem poslední doby jsou skleněné kuchyňské pracovní desky, jež jejich majitelům nabízejí jedinečný mix moderního vzhledu a vysoké odolnosti.

Jaké komponenty se vám budou hodit ke kuchyňské desce?

Mezi další trendy v oblasti kuchyňského designu patří i minimalismus a světlé přírodní barvy. Není proto vůbec divu, že těmi nejčastěji prodávanými kuchyňskými deskami jsou právě bílé a světle dřevěné desky – momentálně obzvláště hodně letí ty dubové. Příliš v ústraní ale nezůstávají ani mramorové a šedé desky, které se obě vyznačují luxusně působícím vzhledem. Zkrátka pořízením takovéto pracovní kuchyňské desky povznesete úroveň celé kuchyně na vyšší level.

Při její montáži se vám poté budou hodit doplňkové komponenty, bez nichž by byla plnohodnotná instalace desky téměř nemožná. Konkrétně máme na mysli lišty ke kuchyňské desce, případně rohy či koncovky pro lišty kuchyňských desek. Ceny těchto komponentů se pohybují v řádu desítek maximálně stovek korun. Shrnuto podtrženo, kuchyňská pracovní deska vás vyjde v rozmezí od 1 do 5 tisíc Kč v závislosti na kvalitě a použitých materiálech.