Vyplatí se vám investice do tepelného čerpadla?

Jak snížit energetickou náročnost svého rodinného domu? To je otázka, na kterou existuje rovnou několik odpovědí. Předně stojí za zmínku, že na každé úsporné opatření (respektive na valnou většinu z nich) se dnes vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotace se mohou klidně dotknout i několik stovek tisíc korun, nemluvíme tedy o zanedbatelné částce, kterou od státu v případě splnění podmínek získáte. Jedním z těchto úsporných opatření je i tepelné čerpadlo, kterým se chvíli budeme zabývat.

O tepelném čerpadle se nyní hodně mluví. Považuje se totiž za ten nejlepší způsob, jak vytápět rodinný dům. Ptáte se, proč je tento způsob vytápění tím nejlepším? Předně proto, že rapidně snižuje spotřebu energií na provoz rodinného domu. A jelikož hovoříme o úsporném opatření, ekologičnost je další výhodou tepelného čerpadla.

Ekologie je dnes na prvním místě

Právě ekologie je dnes to, co je na prvním místě. Neustále se o ekologii mluví, neustále vzniká jedna kampaň za druhou, která má snížit znečišťování prostředí a zpomalit, ne-li úplně zastavit ruinování naší planety. Tím, že budete investovat do některého z úsporných opatření, také přispějete malou kapkou do vína a můžete se poplácat po rameni. Planeta vám totiž bude denně děkovat.

Energetický specialista posoudí, zda se vám investice do tepelného čerpadla vyplatí

Možná si však stále pokládáte otázku, jestli se vám investice do tepelného čerpadla vyplatí. V této chvíli hraje roli kupříkladu finanční návratnost. Finanční návratnost investice záleží na technických parametrech vašeho domu. Třeba v případě nízkoenergetických staveb může být instalace tepelného čerpadla zbytečně nákladná. U běžných staveb jde ale o nezanedbatelnou úsporu.

Obecně platí, že pokud topíte elektřinou, plynem nebo lehkým topným olejem, ušetříte nejméně polovinu nákladů na topivo. V případě dřeva, pelet a briket jsou náklady na provoz přibližně stejné, ale odpadá potřeba tuhá paliva skladovat, doplňovat do kotle, vynášet popel apod. Vytápíte tedy ekologicky a bez námahy. Celý systém můžete pohodlně ovládat na dálku třeba pomocí SMS.