Čistý vzduch v Praze může podpořit centrálně rozváděné teplo

Kvalita ovzduší se postupně zlepšuje, společnost si totiž čím dál více uvědomuje, že současným způsobem života donekonečna žít nelze. Vláda dává kotlíkové dotace, lidé si kupují modernější automobily, firmy musí dodržovat přísnější nařízení omezující škodlivé emise. Přesto bychom neměli usínat na vavřínech. Snažme se raději najít způsoby, jak čistotu ovzduší ještě podpořit.

S nápadem, jak očistit vzduch v Praze, přichází Pražská teplárenská a.s. Nejde jen o planý nápad, mají ho totiž podložený daty. Nezávislá studie zkoumala, jaké by byly emise oxidů dusíku, kdyby Pražská teplárenská soustava neexistovala, tedy kdyby Pražané teplo brali pouze od lokálních plynových kotelen. Výsledek? Ročně by bylo o 207 tun emisí více.

Využijme unikátní síť o délce 550 km

S ohledem na výsledky průzkumu se nabízí aplikovat opačnou logiku a počet domácností, firem i budov, které využívají teplo ze soustavy, ještě navýšit. Každoročně se do sítě Pražské teplárenské soustavy přidá zhruba 2500 lidí, ti se připojují k více než 550 km tepelných sítí. Tato délka je naprosto unikátní, tak proč jí nevyužít?

Vytápějme Prahu odpadky

Pražská teplárenská má v rukávu ještě jedno eso. Nebojuje pouze za čistší ovzduší v Praze, ale také za využívání odpadu. Část tepla totiž odebírá od Zařízení pro energetické využití odpadů Malešice (ZEVO), která je známá jako „Malešická spalovna“. Ta ročně spálí 310 tisíc tun odpadu a vyrobí 850 TJ tepelné energie. Do budoucna by čísla mohla být vyšší.

Ekologické teplo může proudit i do vaší domácnosti nebo firmy. Planetě Zemi tím prospějete rovnou dvakrát. Za prvé pomůžete využít odpady, které zamořují planetu, za druhé přispějete ke snížení škodlivých emisí v Praze. Pokud chceme v Praze dýchat čistší vzduch, je důležité, aby se zapojil každý jeden obyvatel. Změny jsou přitom tak snadné.