Pořiďte si na svou zahradní párty bio nádobí
Každý, kdo má zahradu, dobře ví, že bez grilování nemůže být správné léto. Zamysleli jste se však někdy nad tím, kolik plastu při takovém jediném rodinném grilování vyprodukujete? Spousta lidí totiž ke grilování používá jednorázové plastové nádobí.
Při jídle venku se nikomu nechce otravovat s nádobím. Jednak hrozí, že by se rozbilo, jednak je pak ještě práce s jeho umýváním. Nahradit ho plastovým jednorázovým nádobím, které pak vyhodíte, je daleko jednodušší. Jenže také o hromadu více proti přírodě.
Nemusíte se vzdávat jednorázového nádobí
Existují dvě varianty. Ta první je zřejmá. Prostě se vzdáte jednorázového nádobí a budete si na zahradu nosit talířky a sklenice, které pak umyjete. Mohou být plastové, vždyť plastové kelímky a talířky stojí pár desítek korun. Jenže ne všem se z nich dobře jí. Kromě toho je pak někdo bude muset umývat.
Proto je tady ještě varianta číslo dva, tzv. bio nádobí. To je jednorázové, podobně jako plastové talířky a kelímky, nicméně pro přírodu daleko přívětivější. Nebude se totiž rozkládat 70 let, jako je tomu u plastového kelímku.
Cukrová třtina nebo bio plast
Nejčastěji se bio nádobí vyrábí z cukrové třtiny. Už ve výrobě se nevyužívají žádné ropné či chemické látky, samotné produkty jsou vyrobené z odpadu cukrové třtiny. Vyrábí se tedy z materiálu, který by se jinak spálil. Ze zbytku z jednoho stonku cukrové třtiny lze vyrobit až 50 jednorázových talířů. Po použití je pak můžete hodit třeba na vlastní kompost, rozloží se za 8-12 týdnů.
Nádobí z cukrové třtiny si přitom zachovává veškeré důležité vlastnosti. Je odolné vodě i tukům, nepromastitelné, lehké, pevné, a dokonce se dá dát i do mikrovlnné trouby. Sice je o něco dražší než jednorázová plastové nádobí, ale těch pár korun do naší přírody určitě investovat můžete, ne?
Kromě nádobí se dají sehnat i bio příbory – jarico.cz je e-shop, který funguje už od roku 1994 a má bohatou nabídku těchto produktů. Podívejte se třeba právě tam.