Co je to mobilní aplikace a jaká je historie?

Co je to mobilní aplikace a jaká je historie?

I když většině lidí nemusíme dlouze představovat mobilní aplikace, najdou se mezi námi lidé, kteří stále ještě neví, co to takzvaná “appka” vlastně je. Pokud mluvíme o mobilních aplikacích, mluvíme o speciálních softwarových aplikacích, které jsou vyrobené přesně na míru mobilním zařízením, tabletům, případně jiným chytrým zařízením. Dnes podle průzkumů má člověk ve svém telefonu průměrně i několik desítek aplikací, které běžně využívá. Řada firem proto prosí firmu APPKEE o vytvoření jedné takové aplikace, aby se s ní proniklo až přímo k zákazníkovi.

Hledáme kořeny mobilních aplikací

Dnes bereme mobilní aplikace jako naprostou samozřejmost. Jen málokdo však ví, kam až sahají kořeny mobilních aplikací. Pokud byste se zeptali odborníků, řekli by vám, že vůbec ty první aplikace jsou ty, které za aplikace skoro ani nepovažujete. Myslí se tím například kalendář v mobilním telefonu nebo tlačítko “zprávy”. Případně také předpovědi počasí, které automaticky máte instalované v mobilním telefonu, jsou jenom obyčejné aplikace, které se staly naprostou samozřejmostí.

S plynoucími léty se začalo vytvářet mnoho aplikací na míru uživatelům. Zjistilo se, co aktuálně hledají a jaké informace chtějí mít neustále po ruce. Proto začaly vznikat aplikace hlídající kalorie, také různé fitness aplikace evidující váš veškerý pohyb i aplikace sociálních sítí, které jsou dnes nejvíce používané.

S aplikacemi se rázem roztrhl pytel

Za poslední roky se s aplikacemi doslova přetrhl pytel. Lidé zjistili, že právě aplikace jsou to, co tu s námi bude i v budoucnu a že to lidé využívají. Zatímco některé jsou ke stažení zdarma, zhruba třicet procent aplikací v obchodech App Store nebo Google Play se musí zaplatit. Obvykle však nestojí mnoho – někdy i pár desítek korun, jindy však stojí stovky korun.