Echinacea neboli třapatka nachová je účinný lék nejen na nachlazení

O rostlině jménem echinacea slyšel nejspíše alespoň jednou každý, jelikož se jedná o známou a hojně využívanou rostlinu v přírodním léčitelství. Echinacea neboli třapatka nachová pochází ze Severní Ameriky a jejích léčebných účinků využívali již domorodí indiáni. Dnes nachází široké využití v léčbě různých zdravotních obtíží. Díky svým zdravotním účinkům často také nese označení „přírodní antibiotikum“.

Echinacea posiluje obranyschopnost

Mezi pozitivní účinky třapatky nachové (Echinacea purpurea) patří zejména posilování obranyschopnosti organismu. Také dokáže účinně bojovat proti mnoha druhům bakterií, virů a dalších patogenů, pomáhá snižovat horečku a usnadňuje vykašlávání. Časté využití tak nachází jako doplněk léčby při nachlazení a chřipce. Díky posílení imunity organismu pomáhá léčit i různé druhy infekcí.

Echinacea má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo

Mezi její další pozitivní účinky patří schopnost ničit choroboplodné zárodky a zvyšovat počet bílých krvinek v lidském těle. Uplatnění nachází též při ošetřování povrchových ran, jelikož má vliv na rychlejší hojení a zlepšuje kvalitu kůže. Často se tak používá jako součást mastí proti spáleninám, ekzému apod. Podle řady výzkumů také pomáhá udržovat správnou činnost jater a lymfatického systému. Echinacea se mimo jiné využívá k posílení imunity při léčbě rakoviny.

Užívání echinacei

Echinacea svou podobou připomíná fialově zbarvenou kopretinu. Mezi její nejúčinnější část je považován zejména kořen, ale léčivá je celá rostlina. Květy a listy se například používají na přípravu čaje či odvaru. Nejčastěji se však používá především echinacea tinktura. Kvalitní bylinnou tinkturu z echinacei najdete například v internetovém obchodě Herbavis, kde můžete nakoupit široké spektrum dalších přírodních produktů s léčivými schopnostmi.