Efektivní třídění kovů může zachránit naši planetu

Pro začátek by stačilo, kdyby bylo k dispozici dostatek kontejnerů na kovový odpad. Poté by se mohlo efektivní třídění kovů rozjet na plné obrátky.

Výkup šrotu je pro spoustu lidí stále jediným způsobem, jak mohou kovový odpad třídit. Kontejnerů na kovový odpad totiž stále není dostatek. Vypadá to ale, že by se tento problém mohl v následujících letech začít řešit.

Češi jsou machři

Kontejnerů na kovový odpad je po celém Česku všehovšudy 53 tisíc. To je poměrně málo. Zvlášť když uvážíte, že na některých vesnicích nebo v menších městech takové kontejnery vůbec nenajdete. I přesto ale Češi třídí poctivě. Což se ostatně podepsalo i na číslech.

Vždyť jen Praha za poslední půl rok vytřídila téměř 360 tun kovového odpadu. Dobře si vedou i ostatní lokality. Kvůli nedostatku kontejnerů na kovový odpad ale výsledky nejsou tak dobré, jak by mohly být. Spousta lidí tak musí spoléhat na místní kovošrot. Na těchto sběrných místech je ale problém s tím, že kovošroty některé odpadní materiály vůbec nepřijímají.

Efektivní recyklace

Pokud by se podařilo kontejnery dostat do všech částí Česka, mohlo by začít třídění i těchto odpadků na plné obrátky. Vždyť kovové odpadky jsou oproti těm plastovým mnohem výhodnější, a to nejen pro samotné spotřebitele. Kov se jednoduše recykluje a může se z něj (při splnění určitých podmínek) vyrábět nový materiál prakticky do nekonečna. To je obrovská výhoda nejen vůči plastu, ale také vůči papíru, jehož životní cyklus je zpravidla omezen na 7 recyklací.

Kovové obaly ale samozřejmě mají i svoje nevýhody. Jde především o pomalý rozklad. Například taková plechovka se v přírodě rozkládá až padesát let. Při dobrém vytřídění by přitom po tuto dobu mohla být dále užitečná. My tedy doufáme, že se počet kontejnerů na kovový odpad v následujících letech co nejvíce zvýší, aby konečně mohl recyklovat každý. Budeme z toho totiž profitovat všichni.