Fotovoltaické elektrárny mohou generovat elektřinu i v zimě

Elektrickou energii z fotovoltaických elektráren můžete využívat i během studených zimních měsíců. I když ji nebude tolik jako v létě.

Fotovoltaické elektrárny mohou generovat elektřinu i v zimě

Hybridní fotovoltaická elektrárna funguje především v létě. Právě během těchto měsíců je schopná generovat velké množství elektrické energie, kterou pak můžete využívat po celý rok. Věděli jste ale, jak funguje v zimě? Pokud ne, tak vám to v následujících řádcích osvětlíme.

Energie i v lednu

Fotovoltaická elektrárna na klíč je něčím, co láká čím dál více lidí. Je to především jejich snižujícíc se cenou, ale také dotacemi od státu. Dobrou pobídkou by pak mohlo být slunečné a suché počasí, které v posledních letech pravidelně sužuje většinu území Česka. Dají se ale fotovoltaické elektrárny využít iv zimě?

Překvapivě ano. Statistiky ukazují, že během zimních měsíců se dají energií ze slune pokrýt celkové náklady na ohřev vody zhruba z dvacení procent. Fotovoltaický článek má totiž oproti solárním termickým kolektorům možnost využívat světelného záření, i když je zataženo nebo zima.

Výkonnější v zimě

Hybridní fotovoltaická elektrárna, a fotovoltaické panely především, mají záporný teplotní koeficient. To znamená, že s klesající teplotou u nich stoupá napětí a tedy i jejich výkon. Zvýšení výkonu sice není příliš markantní, ale i těch 0,33 % se počítá. Především v zimě, kdy slunce tolik nesvítí a většinu dne je zataženo.

I takto malý procentuální rozdíl vám může v konečném součtu přinést více energie do domácnosti, než byste možná čekali. Při změně teploty o 3 stupňě se totiž napětí změní o 1 procento. To znamená, že při záporných teplotách může dojít k navýšení napětí i o více než 10 procent. Tento jev ale funguje i obráceně. Takže s vyšší teplotou a intenzitou slunečního záření přicházíte o výrazné množství elektrické energie. Což je určitě škoda.