Jak vybavit malou prodejnu?

Většina maloobchodních prodejen se potýká s nedostatkem místa. Většina prodejen proto zápasí s tím, jak co nejvýhodněji uspořádat zboží. Základní je stanovit, co vše ve své prodejně ke skladování a prezentaci produktů budete opravdu potřebovat. Mezi základní vybavení patří regály, vitríny, pulty a v případě, že zde chcete vystavovat nové produkty či pořádat ochutnávky, pak i reklamní výstavní systémy.

Zamyslete se nad sortimentem, který budete prodávat, a jaké uskladnění bude potřebovat. Při prodeji potravin se neobejdete bez chladicích vitrín a boxů. Prodejna oblečení si vystačí s regály a věšáky. Pokud chcete prodávat šperky, hodinky nebo jiné doplňky, budou se vám hodit prosklené výstavní vitríny. Nenakupujte víc vybavení, než kolik doopravdy využijete, jinak bude prostor působit přeplněně.

Prostor opticky zvětšete

Při vybírání nábytku se soustřeďte na neutrální barvy, jako je bílá, šedá či slonová kost. Zboží pak více vynikne a prostor bude opticky vypadat větší. Co se týče stěn, vyberte si jednu z nich a vymalujte ji výraznou barvou, případně ji polepte zajímavou tapetou se vzorem, a ostatní zdi nechte bílé. Vytvoříte tak iluzi vystupujícího prostoru a opticky prostor zvětšíte.

Každá prodejna musí být dobře osvětlená, a to v každém jejím koutu. Kombinujte bodová světla, klasické lustry a stojací lampy, přičemž by veškeré osvětlení mělo vydávat světlo o stejné teplotě a stejného zabarvení. Prodejna bude vypadat prostorněji, útulněji a živěji. Světlo by nemělo zkreslovat barvu zboží.

Dolaďte zbývající vybavení

Pak už stačí jen doladit zbývající vybavení. Kolik budete potřebovat pokladních boxů? Budou větší či menší, s posuvným pásem či bez? Slaďte je do stejného stylu a barvy jako zbytek prodejny. Vždy myslete na to, aby se zákazník v prodejně cítil příjemně a aby zboží bylo vždy přehledně označené. Pak je větší jistota, že se bude rád vracet.