Jak vybrat záclony do domácnosti?

Přestože nejnovější trendy, které se zaměřují na bytový textil, používání záclon a závěsů v obývacích pokojích i dalších místnostech spíše upozaďují, mnozí z vás na ně jistě stále nedají dopustit. Pakliže chcete, aby se staly výrazným a pěkným doplňkem vašeho domova, je na místě pečlivě zvážit jejich výběr. Na co si dát hlavně pozor?

Velikost hraje velkou roli

Správné rozměry jsou pro záclony, potažmo pak i závěsy dosti důležitým aspektem, který při nákupu nového zboží není radno opomenout. Záleží především na tom, jak velké okno má konkrétní záclona zakrývat. Platí přitom pravidlo, že každá záclona by neměla být stejně široká jako okno samotné, vždy je zapotřebí počítat s určitým přesahem.

Mějte rovněž na paměti, že daleko efektněji působí záclony, jež jsou lehce zřasené, což opět zvětší jejich rozměry na šířku. Pokud jde o délku, záleží na vás, zda zvolíte záclony až k podlaze, nebo upřednostníte jen kratší varianty, jež budou končit lehce pod spodní hranou okna, respektive pod parapetem. Méně častější už jsou v dnešní době záclonky do půli oken, které mají vyloženě okrasný charakter.

Aktuální trendy v oblasti záclon

Ve specializovaných obchodech, k nimž se řadí kupříkladu eshop dante.cz, se dají pořídit žakárové záclony. Vyrábějí se z polyesteru. Výhodou je bohatá škála vzorů a barev, tyto záclony rovněž můžete snadno prát, aniž by došlo k jejich poškození. Jsou navíc cenově asi nejdostupnější volbou.

Alternativou mohou být třeba voály. Vyznačují se zejména velmi jemnou strukturou vláken, takže působí maximálně vzdušně a elegantně. V moderních domácnostech se jako bytový textil rozhodně uplatí také organzy, což jsou záclony s vysokou průsvitností, takže jsou ideální do obývacích pokojů, kde chcete mít dostatečný přísun denního světla.

Zmíněný eshop nabízí kromě záclon i další bytový textil, a to včetně povlečení do postele.