Jaké příslušenství potřebujete k puzzle?
Milujete puzzle? Pojďte trochu své skládání zprofesionalizovat a pořiďte si k nim správné příslušenství.
V dětství projde svojí puzzle mánií mnoho dětí. Dokud skládáme puzzle pro děti a menší skládanky zhruba do 500 dílků, což zvládají již devítileté děti, žádné příslušenství k nim nepotřebujeme. Obvykle je ze skládání jednorázová zábava, nebo si půjčíme z kuchyně tácek a nějaké misky na třídění. Kdo však těmto dětským puzzle odroste a dostane se na vyšší level, již ke skládání nějaké ty profi pomůcky potřebuje. Není jich mnoho a rozhodně se oplatí si je pořídit.
Na velké puzzle se hodí příslušenství na skládání
Řada dospělých, ale i starších dětí, dostane velké puzzle. Jenomže jak na ně? A co pak s nimi? Tyto dotazy souvisí s naší nepřipraveností pouštět se do větších projektů. Puzzle 1000, 1500, 2000, 3000 a více dílků – to už vyžaduje pomocníky. Možná i ruce navíc, ale myslím zejména profesionální pomůcky pro skládání puzzle. Žádný z těchto projektů nesložíme najednou. Nemůžeme v kuchyni zablokovat jídelní stůl, ideální není ani rozložit se na podlaze v dosahu hladového robotického vysavače. Dokonce ani stůl či podlaha v dětském pokojíku nejsou ideálním místem. Mnohdy skládáme dlouho, na pokračování, někdy si dáme delší pauzu. Potřebujeme též třídit dílky a následně zas naše dílko dát nějak dohromady, aby hezky drželo. Nejspíš navěky, protože velké puzzle pro dospělé se skládají obvykle pouze jednou a pak si je hrdě vystavujeme jako obrázky.
Podložky na skládání puzzle
Kdysi jsem sice narazila na podložku na skládání puzzle, která vypadala jako přídavná deska stolu s obří plochou na skládání a k tomu ještě se zásuvkami na třídění, ale přišlo mi to jako příliš obří řešení. To už si na puzzle můžete trvale vyčlenit stůl. Co ale začátečníka nadchne spíše, jsou rolovací podložky na puzzle. Tyto obvykle filcové podložky s přidaným válcem se dají snadno srolovat i s vaším nedoskládaným obrázkem. Dílko se přitom nepoškodí. Poloměr válce umožňuje rolovat obrázek s puzzle tak, aby nedošlo k rozpojení dílků. Archivovat tak lze i již hotové puzzle, dokud se nerozhodnete, jestli je rozeberete a užijete si skládání ještě jednou, nebo si je naopak pevně spojíte a uděláte z nich dekoraci do bytu.
Jak si vybrat podložku na skládání puzzle?
Puzzle podložky na skládání se používají na puzzle pro dospělé od 500 dílků. Vyrábí se podle velikostí na konkrétní počet kousků, kde samozřejmě na tu větší můžete skládat i puzzle menší. Běžně se setkáte s podložkou na skládání pro 1000, 2000, 3000, 4000 i 6000 dílků. Znamená to, že na podložce je možné skládat puzzle do této uvedené hodnoty. Někdy je podložka označena rozsahem, například 300 až 4000 dílků.
Jakou si tedy koupit? Záleží na vás, jak velké puzzle preferujete skládat. Pokud jsou vaším favoritem puzzle 2000 a nemyslíte si, že začnete skládat větší, kupte si odpovídající velikost. Větší podložka samozřejmě zabírá více místa a bude pro vás nepraktickou. Dost možná nakonec skončíte na jedné menší a druhé větší. Podložky se prodávají v různých barvách. Někdo jednoznačně kvůli kontrastu upřednostňuje černou, jiní si rádi pořídí třeba modrou, žlutou, případně zelenou podložku na skládání puzzle.
Třídiče dílků puzzle
Sortery, tedy třídiče na puzzle jsou další nezbytnou pomůckou pro milovníky puzzle. Už děti při skládání puzzle učíme, že by si v první řadě měly dílky vytřídit. Najít rohy, zvlášť dát okraje, na jinou kupku či misku pak vnitřní dílky. U velkých puzzle je pak třídění ještě sofistikovanější. Kupky nám nestačí, protože puzzle nesložíme najednou a potřebujeme je někam na čas odložit. Ano, někdo prostě sáhne po nádobí z kuchyně. Jenomže to si trvale či dlouhodobě blokovat rovněž nechceme. Navíc, není tak praktické jako profi třídiče na puzzle. Ty jsou nejen designově efektní, ale rovněž praktické, protože se dají stohovat a zabírají tak málo místa.
Třídiče puzzle mívají stejný tvar jako dílky puzzle, někdy do sebe umí též krásně zapadnout, a tak si je dovedete na stole skvěle uspořádat. Případně mají jen tvar dílku s dírami, tedy bez výběžků. Některé puzzle sortovače však mívají i jiné kreativní tvary. Ty potěší například milovníky animáků či děti. Co byste totiž řekli na třídič s tvarem hlavy Mickey Mouse?
Další příslušenství pro skládání puzzle
Většinou si velké puzzle archivujeme složené, často si je vystavíme jako obraz. V tomto případě potřebujeme především lepidlo na puzzle. Existují i speciality, kterými jsou samolepicí archy na puzzle, nebo speciální fólie, do kterých se složené puzzle zasouvají a nemusí se lepit. Se správným lepidlem na puzzle je to však nejlevnější, nejsnadnější a též nejefektnější. Pod složené puzzle se dá pouze balicí papír, dobrý je i pečicí, a pak se na stránku s obrázkem vylije lepidlo a rozetře se štětcem. Nebojte se, lepidlo obrázek nijak nepoškodí, právě naopak. Bude ještě lépe chráněný a zvýrazní se jeho barvy. Lepidlo působí téměř jako lak. Po jedné až dvou hodinách je obrázek suchý a můžete ho pověsit na zeď, nebo ještě před tím zarámovat.
Speciální pomůcky se nám mohou hodit pro puzzle 3D. Obvykle jsou ale součástí balení puzzle. Pokud se vám zalíbí puzzle 3D Metal Earth, hodit se vám k němu budou speciální vitrínky, LED podsvícené i otočné stojany, nebo speciální otáčivé solární podstavce.