Na co se nejčastěji využívají krabičky?

Užívání tabáku bychom mohli označit za návyk, který více než běžnou činnost mnohdy představuje vyjádření určitého postoje. V historii se však jeho význam několikrát proměnil. Stal se symbolem pokrokovosti, revoluce, součástí módy i poznávacím znakem intelektuálů. Samotný tabák ovšem pravděpodobně nikdy neměl takový vliv. Klíčovou roli v přerodu obyčejné rostliny do společenského fenoménu vždy hrály detaily. Ať už se jednalo o old-fashioned trend dýmek, gentlemanské kubánské doutníky, vysoce elegantní dámskou viržinku nebo klasické cigarety, každá z těchto forem hlásala o uživateli odlišné informace.  Součástí módy a rovněž prvkem, na kterém lze snadno pozorovat proměny trendů tabákového průmyslu, byly krabičky sloužící k jeho ukládání.

Umění má mnoho podob

I pouhý detail jako je krabička v historii mnohdy nabývala téměř uměleckého dojmu. Tabákové společnosti a mistři designu se předháněli v nápaditějších a lákavějších vizuálech. Později byly klasické papírové krabičky tak trochu upozaděny. Do módy totiž začaly prostupovat tabatěrky všech druhů, čímž se opět posunula vizuální stránka celého rituálu o krok dál. Fázi elegance však poměrně nedávno přerušilo rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. O rizicích spojených s jeho užíváním se totiž hovoří již řadu let. V moderní historii se proto začalo ozývat čím dál více hlasů, především lékařů, volajících po bojkotu popularizace těchto výrobků. Vlna nevole vyvrcholila značnými restrikcemi. Zvýšily se ceny, zpřísnily regulace a jedinečné vizuály krabiček nahradily šokující obrázky z nemocnic.

Umění se přizpůsobit

Tento počin značně zamával s celkovou vizuální stránkou. Rozhodně se však nejednalo o jediný nedostatek spojený s klasickými výrobky a především krabičkami. Základní výbava uživatele, který si chce vychutnat svůj oblíbený rituál, totiž nikdy nebyla zrovna skladná. Kromě poměrně objemné krabičky byly její neodmyslitelnou součástí i sirky, později pak zapalovač. Vzít vše nezbytné tak většinou znamenalo zaplnění kapes. Tento problém ale dnes už naštěstí nemusíme řešit. Byl totiž vyřešen za nás.

V současnosti se staly velmi populárními alternativy, například nově Pulze. Jedná se o zařízení, které samo zahřívá tabák. Zapalovač proto můžete s chutí nechat doma. K vychutnání vašeho oblíbeného rituálu vám bohatě postačí:

  1. Pulze – samotné zařízení
  2. Náplň

Náplně, které se do zařízení vkládají jsou rovněž asi o polovinu menší než běžné výrobky. Není je tak třeba skladovat v objemných tabatěrkách. Poměrně velká skladnost rozhodně není jedinou výhodou Pulze. Jak již bylo zmíněno, produkt se klasicky nezapaluje. Nedochází proto během jeho užívání k procesu hoření, uživatelé se tak mohou rozloučit se:

  • Žloutnutím zubů
  • Zbarvováním nehtů
  • Uvolňováním kouře

Tyto elektronické alternativy se proto mohou stát velmi efektivní  výbavou každého moderního člověka, který si tabákový zvyk oblíbil.

Autor: Elena Gotfried