Plánujete koupit gramofon? Co vše budete potřebovat?

Pokud to s přehráváním kvalitní hudby myslíte opravdu vážně, gramofon by rozhodně ve vaší hifi sestavě neměl chybět. Kvalitní gramofony však nejsou nejlevnější. Jejich cena může hravě dosáhnout několik desítek tisíc, a navíc k jejich provozu budete potřebovat další hifi přístroje, jako jsou předzesilovač, zesilovač a reproduktory v odpovídající kvalitě.

Co je a k čemu slouží předzesilovač

Jelikož se u kvalitních hifi gramofonů hudba z vinylové desky snímá analogově prostřednictvím chvění elektromagnetických přenosek, ve kterých se pohyb mění v elektrický signál, budete kromě gramofonu potřebovat ještě předzesilovač, který zesílí signál z přenosky natolik, aby jej byl schopen zpracovat váš hifi zesilovač. Vysoce kvalitní MM a MC přenosky vytvářejí totiž signál s mnohem nižším napětím, než je potřeba pro standardní analogový vstup. Zatímco některé levnější gramofony používají méně kvalitní piezoelektrické přenosky, nebo mají předzesilovač již zabudovaný, u dražších hifi zařízení se počítá s tím, že si náročný audiofil bude chtít pořídit předzesilovač vlastní, takový, jehož vlastnosti budou odpovídat jeho náročnému vkusu.

K dostání jsou také hifi gramofony, s integrovaným předzesilovačem, který je však v případě použití vlastního předzesilovače možné vypnout. Gramofon s vypínatelným předzesilovačem rozeznáte od ostatních typů podle přepínače line/phono, kde “line” znamená signál upravený předzesilovačem a “phono” signál neupravený.

Reproduktory a zesilovač jsou stejně důležité jako gramofon

Pokud si plánujete pořídit kvalitní hifi gramofon, počítejte s tím, že minimálně stejně kvalitní by měl být předzesilovač, zesilovač i reproduktorová soustava. Jen tak můžete dosáhnout dostatečně kvalitního posluchačského zážitku, díky kterému se koupě kvalitního gramofonu vyplatí.