Rakovina plic ohrožuje stále více žen, tvrdí průzkumy

Závislosti na drogách, závislosti na alkoholu nebo workoholismus. To jsou tři velké problémy, se kterými se dnešní společnost potýká. Přidat k nim musíme také kouření, což je jeden z mnoha zlozvyků, s nímž však naštěstí řada lidí bojuje. Ukazují to nedávné průzkumy, které konstatují, že už sedmým rokem aktivně klesá počet kuřáků. Podle posledních průzkumů lze říct, že největší propad se eviduje u mladistvých. Bohužel rakovinu plic přináší kouření stále více ženám.

Zlom přichází v mladistvém věku

Když jsme teenageři, máme tendenci zkoušet prakticky všechno, co se nám nabízí. Kupodivu však v témže období přichází jistý zlom – například s kouřením v tomto věku končíme, i když jsme k němu teprve přičichly. Ukazují to zmiňované statistiky, které tvrdí, že v mladistvém věku se kouření aktivně zbavujeme.

I když však počet kuřáků každým rokem výrazně klesá, neznamená to, že na kuřáky ve společnosti nenarazíme. Je tomu právě naopak – stále se mezi námi najde velké množství těch, kteří si závislost na kouření stále pěstují. Průzkumy tvrdí, že ve společnosti kouří zhruba jedenadvacet procent mužů a víc než patnáct procent žen. Ti dokážou vykouřit v průměru i deset cigaret denně.

A i když je kouřících mužů více než žen, přesto jsou ženy rakovinou plic políbeny více.

Rakovina plic jako jedno z největších rizik

Řada kuřáků se domnívá, že žádné nemoci mu nehrozí, jenže pravdou je, že rakovina plic je jedním z největších rizik kouření. Odborníci se shodují na tom, že neexistuje orgán, který by nebyl kouřením nějak zasažen. Bohužel rakovina plic je jedno z těch nejtěžších a nejbolestivějších rizik, existují však také další rizika související s kouřením.

K těmto rizikům patří mrtvice, infarkty nebo také nejrůznější chronická onemocnění dýchacího ústrojí. Nádorová onemocnění jsou skutečně jen jedním z mnoha rizik, což jsme tímto prokázali.