Víte, proč doplnit váš systém stlačeného vzduchu o sušičku vzduchu?
Je vám divné, proč pneumatické nářadí, které používáte, končí až moc často v servisu? Proč musíte neustále seřizovat výrobní zařízení poháněné kompresorovou soustavou? Váš kompresor pravděpodobně dodává nekvalitní stlačený vzduch. Nemůže za to však on, ale nedostatečná úprava vzduchu k němu připojená. Klíčovým zařízením je sušička. Nezapomněli jste na ni? Ukážeme vám, že tato investice se vždy vyplatí a peníze vám vrátí.
Úprava vzduchu patří do problematiky stlačeného vzduchu neodmyslitelně. Atmosférický vzduch všude kolem nás nikdy není nezávadný, vždy nese určité procento vlhkosti a pokud nejste v laboratorních podmínkách věřte, že i spoustu nečistot. Protože jsou to aspekty okem neviditelné, mohou se zdát banální. Samozřejmě lze namítat, že každý kompresor má na vstupu nasávání filtr. S ním si však vystačíte jenom v domácích podmínkách, když máte kompresor na občasné využívání – nafukování pneumatik nebo připojení ofukovací pistole. Pokud to ale s využíváním stlačeného vzduchu myslíte vážně, nelze se spoléhat jenom na vstupní filtr. Zaprvé zachytí jenom část nečistot a za další neřeší olejové výpary a potíže s kondenzátem, tedy problémy, které přicházejí až po výrobě stlačeného vzduchu, kdy vychází z kompresoru ven, směrem k aplikaci.
Co způsobuje závadný stlačený vzduch?
Vlhkost, kterou jsme zmínili výše by nebyla na škodu, kdyby zůstala v plynném skupenství. Bohužel stlačený vzduch, který kompresor vyrobí je horký tím, jak byl stlačován. Jakmile vyjde ze stroje ven a razí si cestu trubkami a hadicemi, chladne a vlhkost ve formě páry se začíná měnit na vodu – kondenzuje. V té chvíli má šanci se mísit s nečistotami a olejovými výpary, vytvářet emulzi, která zanáší všechny ventily, vnitřnosti pneumatického nářadí, pneumatické válce a všechno další co jste ke kompresoru připojili. Voda samozřejmě znamená i korozi. Tohle všechno může být odpovědí, proč jsou vaše zařízení připojená ke stlačenému vzduchu tak často v servisu. Ztráta kvality může postihnout i výrobky.
Doporučujeme: příslušenství ke kompresoru
Jaké výhody přinese sušička vzduchu?
Sušička vzduchu má za úkol zajistit co nejmenší procento vody ve stlačeném vzduchu. To znamená dostat rosný bod na žádanou hodnotu. U stlačeného vzduchu se používá termín tlakový rosný bod, tedy teplota, při které pára kondenzuje při daném tlaku. Aby šlo stlačený vzduch používat za běžných teplot, je vhodné, aby byl jeho tlakový rosný bod o 10 °C nižší, než je teplota ve vašem provozu nebo v dílně. Když stlačený vzduch ochladíte pod teplotu tlakového rosného bodu, vodní pára se změní na vodu. Tu pak můžete snadno odvést pryč, aniž by se dostala ke koncovému zařízení. A přesně o to se starají sušičky vzduchu. I když některé samy o sobě spotřebují malou část stlačeného vzduchu, bude vás jejich provoz dostávat do plusových čísel, protože mnohonásobně šetří veškeré další zařízení, které může spolehlivě pracovat mnohem déle bez nutnosti servisu nebo výměny. Dobře fungující zařízení zároveň nemá takové požadavky na odběr stlačeného vzduchu a nehrozí u něj zbytečné úniky. To všechno vám vrací peníze do kapsy, nehledě na vyšší efektivitu výroby.
Jaké jsou druhy sušiček vzduchu?
Kondenzační sušičky vzduchu
Tento typ je finančně nejméně nákladný a pracuje bez ztrát stlačeného vzduchu. Základní modely lze pořídit už kolem 20 000 Kč, například od výrobců Atmos, Omega Air a Mark. Rosný bod vzduchu snižují většinou na teplotu + 3 °C nebo +5 °C. Jejich princip pracuje s výměníky tepla, v nichž je chladivo, které tam vhání kompresor. Teplý vzduch projde chladícím okruhem, vytvoří se kapičky vody a ty lze snadno odvést, například cyklonovým odlučovačem. Důležité je tyto sušičky chránit před nečistotami kvalitní filtrací. Pak jsou vysoce spolehlivé a jediné, co někomu nemusí stačit, je kompromisní snížení teploty.
Adsorpční sušičky vzduchu
V adsorpčních sušičkách se vzduch vysušuje tak, že proudí nádobou naplněnou sušicím materiálem, který na sebe váže vodu. Voda ulpívá na jeho povrchu či v jeho pórech a z nádoby vychází suchý vzduch. Sušicí materiál musí být hodně porézní, nejčastěji se používá aktivovaný oxid hlinitý alumogel(Al2O3) či silikagel (SiO2). Tento typ sušiček poznáte na první pohled díky dvěma věžím. Jejich nespornou výhodou je extrémní schopnost snížení teploty tlakového rosného bodu, až na –75 °C. Nevýhodou je až 20% spotřeba stlačeného vzduchu a pro někoho i vyšší cena, protože startují přibližně na 40 000 Kč. Opět můžeme doporučit značku Omega Air.
Membránové sušičky vzduchu
Tento typ připomínající jeden velký tubus je složený ze svazku dutých vláken (membrán), jejichž vnitřkem shora dolů proudí vlhký stlačený vzduch. Při průchodu je vlhkost vytlačována přes membrány ven a vzduch vystupuje z vlákna suchý. Tlakový rosný bod dokáží snížit až na -40 °C a velkou výhodou jsou i rozměry pro zástavbu. Membránové sušičky vzduchu bohužel spotřebují až 30 % dodávaného stlačeného vzduchu. Když zůstaneme u značky Omega Air, začínají ceny okolo 30 000 Kč.