Už jste zkusili Slackline? Nový sport a koníček dobývá i ČR

Máte rádi venkovní i domácí aktivity, ale z nových sportů se vám už motá hlava? Nevíte, zdali se rozhodnout pro pole dance, spinning, parkour, cross fit, bouldering nebo něco jiného? My vám to ještě zkomplikujeme a představíme vám další z aktivit, který právě dobývá tělocvičny, parky, jezera a v některých případech dokonce rozeklané horské průrvy – seznamte se se Slackline!

Slackline nebo provazochodectví?

Slackline na první pohled připomíná klasické provazochodectví, než si člověk uvědomí některé podstatné rozdíly, zejména ten, že při chození na “lajnách” se nepoužívají napnuté provazy, ale spíše širší a lehce odpružené pásy, které umožňují lepší držení rovnováhy a hlavně odstranění tradiční provazochodecké tyče a tím pádem i uvolnění rukou a vůbec celého těla k trikům a větším prožitkům z balancování na hraně. Slackline může provozovat každý, kdo má rád svobodu, adrenalin a rád se odreagovává sportem. Základem pro slackline je tzv. “lajna” neboli natažený pružný textilní pruh. Ten může být upnutý jak několik desítek centimetrů nad zemí třeba v parku mezi dvěma stromy no v rámci tzv. high line i několik stovek metrů nad zemí nad rozeklanými štíty hor.

Ideální sport do party

Ač je na provozování slackline nahlíženo jako na individuální sport, opak je pravdou, a slackline se úspěšně etabloval jako kolektivní sport, kdy existují celé slack týmy a jednotliví slacklinisté se navzájem jistí, fotí, vymýšlejí zajímavé triky, hledají nové lokace a zážitky, aby následně vše mohli u dobrého pití a jídla zhodnotit a podělit se o nové tipy se svými kolegy po celém světě. Slackline je dnes zkrátka životní styl, společenská událost, koníček i sport v jednom a právě vy můžete již dnes začít s jeho provozováním.

Začínáme se slackline

Co budete potřebovat na začátek? Inu stačí sportovní nadšení a hlavně kvalitní slackline s kotevními body. Abychom vám v tomto mohli co nejlépe poradit, oslovili jsme odborníky z eshopu pro výškaře worksafety.cz, kteří se před časem významně podíleli na formulování zásad bezpečnosti pro vzdáleně příbuznou aktivitu, a sice pro geocaching. Prioritou je podle worksafety.cz zejména nákup kvalitního setu z dobrých materiálů se solidní nosností, jako jsou sety Slackline od společnosti Singing Rock, známého výrobce horolezeckých potřeb.

Tyto sety jsou pro začátečníky k dispozici ve dvou délkách a sice 15 a 25 metrů. U lajn platí, že čím je kratší, tím je stabilnější a tím pádem i vhodnější pro začátečníky. Z bezpečnostních důvodů je nutné bezpodmínečně respektovat maximální výšku závěsu lajny, což je 1 metr nad zemí. Pro zvýšení bezpečnosti je možné pod lajnu přidat i žíněnky či matrace, aby se změkčil případný pád. Pro použití ve větších výškách tzv. highline je totiž nutné zakoupit lajny s jinou konstrukcí a ty spojit s bezpečnostními prvky přímo u lezce, ale na to máte zatím čas.

Slackline je bezpečná zábava

Výhodou slackline je možnost provozovat tento sport v zásadě kdekoliv, kde jsou k dispozici dvě dostatečně pevná místa na ukotvení lajny-  mohou to být tělocvičny, dva stromy v parku, u vody nebo třeba dva úchyty u lezeckých stěn, kde se s lajnami setkáte hlavně v zimě. V létě je ovšem ideální najít nějaké místo u lesa, vypnout všetečné myšleny, a jenom se v pří balancu kochat výhledem do krajiny. Uvidíte, že při slackline si skvěle odpočinete a zároveň naberete čerstvé mentální síly ke zvládání úkolů v pracovním životě. Slackline je zkrátka skvělá a lehce přenosná zábava do přírody, města nebo třeba na dovolenou, tak sáhněte po 15 metru od Singing Rock a hop na lajnu!

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup