Skinny morče je i pro alergiky. Čím dalším překvapí? 1. díl

Že existuje pes naháč, to asi každý ví. Většina ví i to, že existuje bezsrstá kočka. Věděli jste ovšem, že existuje také bezsrsté morče? Čím se liší tento naháč od klasického chlupáče, co všechno potřebuje a jak o něj správně pečovat? To a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.

Skinny nebo baldwin?

Bezsrsté morče u nás už není takovou raritou jako dřív, avšak stále poměrně dost lidí neví, o co se jedná. Z pravidla je možné setkat se se dvěma druhy bezsrstých morčat. Odborně se jedná o skinny a baldwin morče. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Skinny morče je u nás běžnější a bylo vyšlechtěno v Kanadě ve výzkumných laboratořích, kde usilovali o morče zcela bez srsti. Skinny je sice morče bez chlupů, ovšem na nose, uších nebo tlapkách se objevují poslední zbytky srsti. Vyšlechtěno je spoustu barevných variací, které se vám dostanou pod kůži svou roztomilostí.

Skinny morče je i pro alergiky. Čím dalším překvapí? 1. díl
Baldwin morčata se rodí osrstěná. Zajímavé, že?

Druhým druhem je baldwin morče, které se liší nejenom vzhledově, ale hlavně geneticky. Jedná se o morče, které je již kompletně holé. Zajímavostí ovšem je, že se rodí osrstěná a až postupem vývoje chlupy ztrácí, až jsou zcela holá. Tento druh byl vyšlechtěn pro změnu v Kalifornii v rukou chovatele Calora Millera. V České republice se ještě tak hojně nevyskytují a proto je vyšší i jejich prodejní cena. Typickým rysem jsou jejich vrásky, které se hodnotí i na výstavách, spolu s barvou kůže.

Jak o bezsrstá morčata pečovat?

Pokud si myslíte, že péče o bezsrsté morče je stejná jako u toho se srstí, jste na omylu. Celkově se dá na sto procent říci, že podmínky pro chov skinny nebo baldwin morčat jsou přísnější a naprosto ve všem je nutné dbát vyšší opatrnosti.

V případě skinny a baldwin se nepečuje o srst, ale o jejich kůži. Mnoho chovatelů morčátka omývá žínkou a jednou za čas mažou dětským olejíčkem, aby jejich kůže nepraskala a byla stále jemná a hladká.

V příštím díle se podíváme, jakou pokojovou teplotu morčata musí mít, kolik toho sežerou a pro koho se vlastně hodí.