Jaké jsou výhody a nevýhody šnekových převodovek?

Šnekové převodovky patří mezi jasnou volbu především tam, kde majitelé prahnou po maximálně tichém chodu. Jaké jsou ale další vlastnosti těchto převodovek?Zajímá vás, jaké jsou výhody a nevýhody šnekových převodovek? Pak jste na správném místě. V následujících řádcích vám totiž ukážeme nejen výhody a nevýhody, ale také základní princip fungování převodových motorů tohoto typu.

Typy šnekových převodovek

Šnekové převodovky Bühler uvidíte ve spoustě strojů. A to aniž byste si to uvědomili. Vsadíme se s vámi, že jste šnekovou převodovku už určitě viděli, jen jste si to neuvědomili. Jejich obal byl totiž tak provedený, že jste neměli šanci to poznat. Šnekové převodovky Bühler jsou zakomponované například do bagru, kombajnu ale i do dalších silničních nebo zemědělských strojů. Zkrátka tam, kde je potřeba dostatečně velký kroutící moment.

Převodové motory Bühler jsou přitom dostupné v celé řadě variant. Planetové převodovky se vyrábí buďto z plastu, nebo z kovu. Kovové provedení má jistě nesporné výhody, a to především v pevnosti a možnosti většího kroutivého momentu. Plastové převodovky sice mají menší přenesený kroutící moment, jsou ovšem vhodnější tam, kde je vyžadována nízká hlučnost. Tyto nevýhody navíc vyvažují nižší cenou.

Výhody a nevýhody

Šnekové převodovky Bühler nabízejí celou řadu výhod. Jednou z nich je například velký převodový poměr, který byste dosáhli například dvěma nebo třemi stupni čelního a kuželového soukolí. Díky vhodným materiálům mají také nízkou hmotnost a velkou zatížitelnost. Při výběru převodovky z plastu se pak můžete těšit na tichý a plynulý chod. Kovové sice budou o něco hlučnější, ale rozhodně ne o tolik, aby vás to v běžném provozu více rušilo.

Nízká účinnost zase patří mezi důvody, proč se do některých strojů volí místo šnekových převodovka planetová. Účinnost se totiž pohybuje v rozsahu 45 až 60 procent. Při speciálním postupu výroby je ale možné jejich účinnost vyšponovat až na 90 procent. S nízkou účinností je navíc spojen další neduh v podobě odpadního tepla. To je potřeba odvádět s pomocí maziva, v některých případech nucenou cirkulací oleje.