Cena nemovitostí v druhém kvartálu rostla rekordně pomalu. Je správný čas na pořízení vlastního bydlení?
Svítá zájemcům o pořízení vlastního bytu či domu na lepší časy? Podle HB Indexu (index Hypotéční banky – sleduje hodnotu nemovitostí) byl růst cen během druhého čtvrtletí tohoto roku nejpomalejší za poslední čtyři roky. V jednotlivých krajích přitom panovaly odlišné situace: zatímco v Moravskoslezském, Olomouckém a Karlovarském kraji ceny stagnovaly, v Jihočeském kraji došlo k největšímu růstu. Trend se netýkal pouze bytů, ale také rodinných domů a parcel.
Z HB indexu vyplynulo, že v rámci druhého kvartálu 2019 došlo k mezičtvrtletnímu růstu cen nemovitostí o 1,7 %, meziročně pak o 8,2 %. Od ledna 2010 bydlení podražilo o více než 40 %. Oproti minulým obdobím se výrazně zvýšil zájem o byty 3+KK a 3+1, spousta lidí se však po novém domově poohlíží za hranicemi metropole, kde se ceny pohybují v o poznání nižších relacích.
Zároveň došlo k určité změně nabídky – zájmu se nyní těší zejména cenově dostupnější developerské projekty v okrajových částech metropole. V tomto směru má co nabídnout například Finep – jeden z nejvýznamnějších českých developerů.
Největší růst cen nemovitostí však překvapivě nenáleží Praze, kde od roku 2010 bydlení podražilo o 47,7 %. Prvenstvím se může chlubit Brno s téměř 60 % růstem. Na opačné straně žebříčku jsou nemovitosti v Ústeckém kraji. Stouply o pouhých 13,7 %.
S růstem cen musí počítat také zájemci o prodej rodinných domů, které mezičtvrtletně podražily o 2 %. Trvale rostou i ceny stavebních pozemků, u nichž nabídka dlouhodobě neuspokojuje zvýšenou poptávku. O zájemce tak nemají nouzi ani prodejci parcel na méně dostupných místech a majitelé atypických pozemků.
Druhé pololetí se zatím nese v duchu stagnace a mírného poklesu poptávky. Zájemci o koupi bytu vyčkávají na slevové akce, do kterých se prodejcům příliš nechce.