Jak si vytvořit mozaiku na stěnu z keramických obkládaček?
Vytvářením a skládáním mozaik se člověk zabývá už po celá tisíciletí. V koupelnách se navíc staly keramické mozaiky takříkajíc evergreenem. Jak jimi ale koupelnu obložit?
V koupelnových nebo kuchyňských sériích se nejčastěji setkáme s formáty 2,3 x 2,3 cm, 4,9 x 4,9 cm nebo 10 x 10 cm. Hitem jsou i obdélníčkové mozaiky, případně pletence, kde se smíchají obdélníčky se čtverci. Jak mozaiku vytvářet?
Řezání
Mozaiky se většinou dodávají v lepencích o velikosti 30 x 30 cm, což je praktické z toho důvodu, že se tím eliminuje riziko nerovnosti průběhu spár. K řezání vám postačí nůž nebo nůžky. Pokud chcete obkládat větší plochu, raději nerozdělujte kostičku po kostičce, byla by to mravenčí práce.
Lepení
Pro lepení mozaik je vhodné použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Lepidla s prodlouženou dobou otevřeného času a jemným zrnem jsou ideální i díky obsahu bílého cementu. Prolínající se bílé lepidlo tak při spárování nezkreslí v drobné mozaice používané spárovací hmoty. Raději se však poraďte s odborníkem, protože každý materiál reaguje se stavební chemií po svém.
Spárování
Tohle je důležitý krok, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. V kuchyni i koupelně často pracujeme s různými agresivními čistícími prostředky, které mohou spáry porušit a znečistit. Proto je dobré používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Používejte neutrální bílou nebo šedou, jiné barvy by mohly výrazně změnit charakter celé mozaiky.
Mozaika dá zabrat, ale výsledek stojí vždycky za to. Zkusit můžete i takzvanou mikromozaiku, proplétanou nebo obdélníčkovou mozaiku, či si vymyslete něco úplně svého.
A kam se mozaika hodí? Všude tam, kde chcete obkládat zakřivené plochy nebo jen ozvláštnit holé zdi.