Nedostatek světla způsobuje deprese – jak prosvětlit byt?

Jak prosvětlit tmavý byt, aby nepůsobil ponurým a skličujícím dojmem? Poradíme vám zaručené triky!

Ne každý si může dovolit velkoformátová okna umístěná na jižní stranu domu. K prosvětlení bytu však pomůže i umělé osvětlení, sklo a absence některých prvků.

Po vzoru Skandinávců

Lidé ze severu vědí, jak si prosvětlit byt. Obzvlášť v zimních měsících totiž trpí nedostatkem denního světla, které se navíc na celé severní polokouli barví do modra. Barvy použité v interiéru by proto měly působit vzdušně, lehce a násobit pocit světla a prostoru.

Nedostatek světla způsobuje deprese – jak prosvětlit byt?

Barvy

Pro malé a tmavé prostory představuje bílá barva a světlé odstíny doslova výhru. Stejně tak modrá, růžová nebo žlutá barva prosvětlují interiér. Kromě bílé můžeme použít ještě světle šedou, světle modrou, světle zelenou a různé studené odstíny. Z teplých odstínů se pro doladění hodí sytá višňově červená nebo slunečná žlutá a oranžová.

Materiály

Vyhrát si můžete i s kombinací různých materiálů. Pokud si zařídíte byt v bílých barvách, mohou právě odlišné materiály určit charakter vašeho interiéru. Pracovat můžete i s různými odstíny bílé.

Nedostatek světla způsobuje deprese – jak prosvětlit byt?

Podlahy a dveře

I tady vsaďte na bílou barvu, světlé odstíny dřeva nebo podlahoviny, které odráží světlo. Javor nabízí přirozený hedvábný lesk, dub a jiné tvrdší dřeviny můžete zesvětlit lakováním. Hodí se také lesklé plochy, třeba dlaždice nebo částečně prosklené dveře.

Co vynechat

Tmavým interiérům nesluší jakékoliv předěly, paravány či nábytkové sestavy ve středu místnosti. I okna je lepší ponechat bez tmavých textilií a pokud holá okna nesnesete, ozdobte je transparentními materiály s efektem kovu nebo ve světlých pastelových barvách.

Nezapomeňte vybrat vhodná svítidla, musí být nejen estetická, ale především praktická. Svítidla musí působit lehce a vzdušně. Jakmile rozsvítíte, váš domov se rozzáří.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup