Používáte při úklidu Savo? Nemíchejte ho s jinou látkou, je to nebezpečné!

Chlorové bělidlo, známé spíše jako Savo, je dobře známý chemický přípravek, který se používá k dezinfekci při úklidu a jako bělící činidlo nejčastěji na textil. Protože se jedná o velmi agresivní chemikálii, která obsahuje chlornan sodný (silný oxidant s žíravými účinky), je třeba s ní pracovat podle zvláštních bezpečnostních pravidel – v malé míře (koncentrát) a s rukavicemi. Málo kdo ale také ví, že pokud tento přípravek při úklidu smícháte s jinou látkou, byť přírodní, může se následná sloučenina stát velmi nebezpečnou zejména při vdechování. Které látky se Savem nemíchat?

Savo nemíchejte s amoniakem…

… ani s produkty, které ho obsahují nebo jsou vyrobeny na jeho bázi. Amoniak spolu se Savem totiž vytváří toxický chloraminový plyn, který způsobuje zdravotní problémy, dušnost, bolest hrudi a zhoršuje dýchání. Amoniak je obsažen například v čisticích prostředcích na sklo a okna.

Savo nemíchejte s žádnou kyselinou…

… ani s čisticími prostředky, které jsou vyrobeny na bázi kyseliny. Tato kombinace totiž produkuje plynný chlór, který společně s vodou vytvoří kyselinu chlorovodíkovou a kyselinu chlornou. Stačí opravdu velmi malá hladina na velmi krátkou dobu a může to způsobit podráždění očí, krku, nosu a dýchacích cest. Pokud se člověk při úklidu nadýchá víc, může ho rozbolet hruď a může to vyvolat zvracení či potíže s dýcháním.

Savo nemíchejte s octem…

… ani s produkty, které obsahují kyselinu octovou, což se při úklidu děje celkem často. Tato směs může způsobovat chemické popáleniny očí a plic. Kyselinu nebo výrobky na bázi kyseliny obsahují například čističe odpadu a toalet nebo detergeny, které se používají do myček nádobí.

Savo nemíchejte s jiným dezinfekčním prostředkem…

… ani peroxidem vodíku nebo dokonce s jakýmikoliv insekticidy, které se používají na výrobu toxických plynů usmrcující hmyz. Pokud smícháte Savo s produktem, který obsahuje isopropylalkohol, může to vyvolat vznik plynů, které nepříznivě působí na nervový systém člověka, játra, ledviny, plíce či oči.

Nemíchejte čistič s jiným úklidovým prostředkem…

… nebo jakýmikoliv prostředky na čištění odpadů a kanalizací. To může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné. Při vzájemném smíchání neznámých chemických látek může dojít k nečekané chemické reakci, která může mít za následek různá popálení nebo může vytvořit výpary, které mohou velmi nepříznivě působit na nejen na dýchací cesty, ale celý lidský organizmus, a to zejména z dlouhodobého hlediska. Před úklidem si vždy přečtěte příbalový leták! Podrobnější informace se dočtete v článku Čisticí prostředky zvyšují riziko plicních onemocnění, prokázaly studie. Vdechujete je také!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup