Pronájem bytu v Českých Budějovicích vyhledává stále více lidí. Počet obyvatel roste. Jaký je jejich důvod, že se rozhodují bydlet právě zde?

Začátek příjemného života může představovat pronájem bytu v Českých Budějovicích. Stále více lidí se sem stěhuje a především mladí lidé zde hledají startovací byty do pronájmu. Není se čemu divit, když koupě vlastního bytu je cenově čím dál vzdálenější. Možná váháte, v čem jsou Budějovice lákavější oproti jiným jihočeským perlám. Čerství absolventi a mladí profesionálové v tomto mají jasno. A my vám to taky prozradíme.

Ceny nemají strop

Ať už berete pronájem jako dočasné řešení nebo plánujete bydlet v nájmu i do budoucna, připravte se, že to není nějaká alternativní, levnější varianta vlastního bydlení. Leda, že by se vám podařilo získat městský byt.

Průměrná cena nájmu se v Budějovicích pohybuje okolo 130Kč/m2. U městských bytů to zatím bylo výrazně méně – 70Kč/m2. To se však změní, jelikož radnice chce provést částečnou deregulaci. Stanoví minimální výši nájmů v městských bytech na 75 procent tržního nájmu. Cena tak rychle poskočí nad 90 Kč/m2. Na získání městského bytu byste ale museli být opravdový šťastlivec. Na jednotku připadá asi 100 zájemců.

Kdo jsou nájemníci malometrážních bytů?

Nejžádanější byty jsou jako v ostatních městech právě 2kk, 2+1, případně menší byty. Právě proto je bohužel cena nájemného za metr čtvereční vyšší u bytů menší dispozice než u tří a čtyřpokojových. Zájem o ně je nebývalý. Jsou nedostatkovým zbožím a majitelé jsou schopni na to reagovat navyšováním nájemného.

Průmyslové zóny táhnou nové obyvatele

Jako magnet k sobě přitahují zaměstnance nově vznikající firmy. Až 1600 zaměstnanců pojmou výrobní firmy v novém technologickém parku. Logistická, obchodní a průmyslová zóna vzniká u čtyřproudé silnice vedoucí směrem z Budějovic na Lišov. V době téměř plné zaměstnanosti je jasné, že tito lidé nebudou místní, ale přijedou buď z okolí nebo půjde o zahraniční zaměstnance. Přičemž s výstavbou ubytovny v areálu se nepočítá.

Mladí profesionálové

Není překvapením, že velká část studentů místní univerzity se zde rozhodne zůstat i po složení závěrečných zkoušek. Mnoho z nich pracovalo už při škole a po státnicích jen volně přejdou ve stávající práci na plný úvazek. Ze studentských bytů a kolejí odejdou. Začnou zakládat rodiny a chtějí bydlet tak, aby to více odpovídalo jejich nové životní etapě, jako dospělí lidé.

Co táhne mladé a vzdělané lidi do Budějovic? Je trochu pohodlné zůstat, tam, kde to známe. Pokud tu už studovali, je to předvídatelné rozhodnutí. Spolu s celospolečenským trendem sestěhovávání lidí do měst. Je toho ale víc.

Co jinde nenajdete

Kdo jednou zkusil výhody menšího města, jen těžko by si zvykal na jiný standard. Jmenujme alespoň 3 hlavní důvody:

  • Občanská vybavenost a dostupnost – nemocnice, školy, školky, obchody – v případě Prahy by taková dostupnost znamenala jet někam půl hodiny přeplněnou hromadnou dopravou.
  • Krásné a čisté životní prostředí – jihočeská krajina a malebná městečka jsou nesmírně lákavé pro turisty. Proč se jen dojíždět kochat místními krásami, když můžu rovnou zapustit kořeny?
  • Dostatek pracovních příležitostí – jihočeský kraj patří mezi pět krajů s nejnižší nezaměstnaností.

Pronájem bytu je jen začátek

V okolí 15 až 20 km od Českých Budějovic zažívá boom výstavba rodinných domů. Podle realitních makléřů se nejčastěji jedná o mladé rodiny, které se stěhují z pronájmů v centru blíž k přírodě. Tito mladí lidé začínali v nájmech, které jim umožňovaly svobodu v rozhodování o své budoucnosti a také našetřit dostatek financí na realizaci svých plánů.

Najít si pronájem v Českých Budějovicích je dobré životní rozhodnutí. Nemusíte v něm bydlet nastálo. V tom je přece výhoda nájmu. Nicméně je velká šance, že se odtud nebudete chtít nikdy odstěhovat. Zamilujete si historické centrum. Večer můžete zajít do kina nebo Jihočeského divadla. O víkendu můžete vyrazit na kolo k rybníkům a po cyklostezce dojet až na zámek Hluboká. Z jihočeských měst není žádné jiné pro život tak atraktivní. Je škoda, že se centrum města vylidňuje od stálých obyvatel a naopak se lidé stěhují do satelitů za městem. Kdybyste se měli rozhodovat vy, bylo by bydlení v nájmu v Českých Budějovicích vaší preferovanou volbou?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup