5 tipů, jak se efektivněji učit cizí jazyky

Naučit se nový cizí jazyk není jen tak. Možná jste to už sami okusili. Jednou za čas vás přepadne chuť učit, ale za chvíli ztratíte motivaci a necháte toho. Možná máte syndrom věčných začátečníků, kteří každý rok začínají jazykové kurzy na stejné úrovni.

Chtěli byste vzít učení jazyka tentokrát opravdu vážně? Vypáčit se zebe více než pár základních frází? Řekněte dost výmluvám a pusťte se do toho. V tomto článku vám dáme pět tipů, jak se začít učit jazyky efektivně!

1. Najděte si dobrý jazykový kurz

Neztrácejte čas a peníze v kurzech, které vám nic nedají a nepodporují vás v růstu. Dobrá jazyková škola zaměstnává kvalitní lektory, kteří mají pedagogické znalosti a vědí, jak předat látku. Poskytují také vzorové hodiny, protože kupovat zajíce v pytli se nevyplácí.

Dejte si pozor i na cenu. Podezřele levné, ale taky nejdražší kurzy nemusí být dobrou volbou. Nenechte se nalákat a zjistěte si dostatek informací. Projděte si recenze a hodnocení ostatních lidí, protože osobní zkušenost nám řekne nejvíce.

2. Opravdu nemáte čas?

Výmluvy na nedostatek času patří opravdu k těm nejčastějším. Zamyslete se pořádně. Možná objevíte nějaké skryté volné chvíle, které by se daly využít. Zkuste lépe trávit čas při jízdě MHD do práce, v čekárně u doktora nebo proměňte projíždění sociálních sítí před spaním v něco užitečnějšího.

5 tipů, jak se efektivněji učit cizí jazyky

Zjistěte, co vám vyhovuje nejvíce, a využijte možnosti e-learningu 21. století! Přečtěte si v cizím jazyce kousek knihy, která je upravená pro začátečníky. Stáhněte si aplikaci, která vás bude chválit a hlídat váš postup.

Poslouchejte podcasty. Čtěte si články nebo zkoušejte recepty v cizím jazyce. Je toho velká spousta a každá trocha se počítá.

3. Nenakládejte si příliš

S předchozím odstavcem souvisí i další tip. Často se vám při studiu cizích jazyků může stát, že si ukousnete příliš velké sousto a když se vám nedaří dosáhnout kýženého ideálu, frustruje vás to a ztratíte motivaci. Pamatujte, že každý má jiné tempo a dělat každý den něco menšího je lepší než nic.

4. Game of Thrones nebo La casa de papel?

Základy většiny seriálů tvoří dialogy. A co si budem povídat, některé věty a slovní spojení se v tematických seriálech dost často opakují. Když už po desáté uslyšíte z úst svých oblíbených postav „The winter is coming“, věřte, že si to zapamatujete.

Sledujte proto seriály zásadně v originálním znění. Zpočátku s českými titulky a později s těmi v originálním jazyce. Spojte příjemné s užitečným a po čase zjistíte, že už ani nevnímáte, že ten seriál vlastně sledujete v cizím jazyce. A výběr je opravdu široký!

5 tipů, jak se efektivněji učit cizí jazyky

5. Rok intenzivního studia

Jestli cítíte, že chodit do kurzu jednou za týden, vám prostě nestačí, poohlídněte se po vhodnější variantě. Co takové pomaturitní studium? V těch probíhá výuka čtyři hodiny denně, pět hodin v týdnu od září do června – výuka je opravdu intenzivní.

Pokud tedy hledáte rychlé a účinně zlepšení vašich jazykových vlastností a dovedností, zkuste pomaturitní kurzy. I když název může trochu mást, není to jen pro čerstvé maturanty. I když už je to nějaký ten pátek, co jste maturovali, přihlásit se můžete. Pro tento typ učení jazyka se poslední roky rozhoduje pořád větší počet lidí.

Zkuste se vymanit ze škatulky věčných začátečníků a opřete se do toho. Dobré výsledky budou vaší odměnou. Napište nebo zavolejte do Jazykové školy PELICAN, kde vám podle vašich preferencí a vaší úrovně poradí, jaký jazykový kurz si vybrat!