Wakeboarding nebo kiteboarding?

Co tak vyzkoušet toto léto něco zcela nového? Nemusíte ani nikam cestovat – tyto skvělé vodní sporty si vyzkoušíte i u nás v Česku!

Wakeboarding a kiteboarding patří mezi poměřené nové sporty, ale už si stihli najít množství fanoušků. Není se čemu divit – tyto sporty jsou zábavné, dostupné a nabízejí dostatek adrenalinu.

Co je wakeboarding?

Wakeboarding vznikl v 80. letech minulého století kombinací vodního lyžování, snowboardingu a surfařských technik. Snaha surfařů jezdit bez nutnosti mořských vln byla tak silná, že zkoušeli opravdu všechno – ježdění za člunem či dokonce za autem, které je táhlo podél jezera.

Díky jejich touze dnes známe wakeboarding v jeho klasické podobě, kdy je jezdec upevněn na speciálním wakeboardu, tedy prkně, tažený vlekem nebo motorovým člunem.
Wakeboarding je skvělý nejen jako zábava, ale i jako sport, protože jízdou posilujete celé tělo, svou koncentraci, trpělivost i stabilitu.

Wakeboarding nebo kiteboarding?

Pokud chcete začít s wakeboardingem, kromě kvalitního wakeboardu s vázáním budete potřebovat neopren, přilbu a boty.

Kiteboarding

Kiteboarding patří mezi nejmladší, ale zároveň neoblíbenější adrenalinové sporty. Tento sport je založen na větru, který pohání kite.

Kite je vlečný drak ve tvaru leteckého křídla, díky kterému se jezdec pohybuje na vodě. Na kiteboarding jsou určeny nafukovací kity, které se před jízdou nafouknou, drží svůj tvar a při pádu se neutopí.

Tažný drak vyvíjí tah přenášený na jezdce, který mu umožňuje vyvinout určitou rychlost. Drak neslouží pouze k získání vyšší rychlosti, pokročilí jezdci pomocí něj dokážou vyskočit i několik metrů do výšky.

Wakeboarding nebo kiteboarding?

Používá se deska, která se podobá té na wakeboarding, narozdíl od wakeboardu při kiteboardingu nejsou nohy jezdce připoutané k této desce.

Výhodou kiteboardingu je, že ho můžete dělat během celého roku – jediné, co budete potřebovat je dostatečný vítr, kvalitní kiteboard, neopren a tažný drak.

Jsou stejné?

Mohlo by se zdát, že kiteboarding a wakeboarding jsou téměř identické sporty. Pravdou je, že mají mnoho podobností a používáme podobné příslušenství, avšak najdeme mezi nimi i výrazné rozdíly.

Asi nejcitelnějším rozdílem je, že při wakeboardingu jezdec jede vyšší rychlostí, protože využívá motor a ne vítr. Wakeboarding je také fyzicky náročnější než kiteboarding.

Při kiteboardingu využíváte zejména sílu beder a nohou, zatímco při wakeboardingu si namáháte zejména ramena a ruce. Dalším rozdílem jsou ideální podmínky pro jízdu – při kiteboardingu potřebujeme vítr, ale při wakeboardingu je ideálně bezvětří a nehybná hladina jezera.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, který sport je pro vás ten pravý, vyzkoušejte si je oba! Není přece nic jednoduššího než vyzkoušet si tyto dva skvělé sporty.

Po první jízdě uvidíte, který sport je pro vás ten správný. Potřebné vybavení včetně poradenství najdete na mysticstore.cz či přímo na Showroomu Mystic v Brně či Praze.