Jak a kde vybrat brankářské rukavice?

Nejdůležitější součástí fotbalové brankářské výstroje jsou právě brankářské rukavice. Chrání prsty a ruce před zraněním, kromě toho pomáhají lépe uchopit letící balón a pomáhají i při jeho vyhazování. Zmírňují střely, které by padly na holou kůži, navíc skvěle odvádějí pot. Určitě se do nich vyplatí investovat nějakou tu korunu.

Zejména dražší a kvalitní rukavice, které by si měl dopřát každý brankář, je třeba vybírat s rozmyslem. Sledovat byste měli tři parametry – typ, velikost a ochranné prvky.

Na každý povrch se hodí jiný typ rukavic

Na přírodní trávu či tvrdé povrchy jsou potřeba jiné brankářské rukavice. Do suchého prostředí se hodí rukavice s latexovou pěnou na dlani. Do mokrého na dlani oceníte měkčí materiál s otevřenějšími póry, například A2 Aquatech či Aquasoft. A proč vůbec správný typ rukavic řešit? Protože výběrem správného typu vzhledem k terénu a podmínkám významně prodloužíte jejich životnost.

Vyberte si správnou velikost

Velikost rukavic se určuje podle šířky dlaně. Velikosti se číslují od 3 do 12, přičemž pro tu nejmenší je šířka dlaně do 6 cm, pro velikost 12 musíte mít dlaň širší než 12 cm. Zhruba do velikosti 8 můžete vybírat také přímo dětské brankářské rukavice přizpůsobené malým rukám.

Nezapomeňte na ochranné prvky

Asi úplně nejdůležitější jsou tlumící prvky v oblasti nártu, tlumící materiál může představovat silná vrstva latexu či jiného materiálu. Díky tomu se vám potom lépe chytá a drží míč, jen tak vám nevyklouzne z ruky. Při výběru rukavic sledujte tloušťku tlumící vrstvy udávanou v milimetrech.

O rukavice je třeba se starat

Víte, že existuje i speciální šampon na brankářské rukavice? Prát v pračce se je rozhodně nepokoušejte a klasické čisticí prostředky raději také nepoužívejte. Mohly by zničit přilnavost pryže a způsobit ztvrdnutí bekendové strany rukavic.

Design je pouze na vás

Svou roli samozřejmě hrají i barvy, design, potažmo výrobce. Pěkné jsou třeba brankářské rukavice Adidas nebo Nike, ale ani méně známé značky nevyrábí zlé modely. Prohlédněte si je například na webu R-gol.com, kde mají mimochodem i pár hezkých rukavic v růžových barvách pro holky.