Jakou máte vybavenost v obci?

Je vaše obec krásná, ale lidé se zde málo scházejí a o komunitním životě nemůže být ani řeč? Podívejte se na 4 důvody, které k tomu mohly vést.

Mají být na co hrdí?

Lidé se většinou scházejí z důvodu, že chtějí něco oslavit. Něčemu se zasmát, něco společného zažít. Každá, i ta nepatrná víska, má přitom důvody k hrdosti a setkávání svých občanů. Nachystejte si venkovní výstavní panely, které pomocí příběhů přiblíží významné historické události nebo osobnosti vaší obce. Uspořádejte jejich odhalení a pozvěte lidi k procházce obcí. Výstavní panely se stanou základem pro informovanost o tom, co vaši rodáci dokázali.

Ví o vašich akcích vůbec někdo?

Pokud se ve vaší vesnici nebo ve městě děje dostatek akcí, ale jsou málo navštěvované, bude potřeba to změnit. Začněte provozovat stránku na sociálních sítích a informujte své občany o tom, co se chystá. Starší lidé jsou na Facebooku, mladší pak na Instagramu a TikToku. Oslovte je všechny a dovolte, aby si informace sdíleli. Vlastní aplikace nebo notifikace také pomohou okamžitě informovat občany vaší obce o nadcházejících událostech.

Staráte se o jednotlivé komunity?

Mají u vás možnost setkání rodiče s malými dětmi například v prostoru obecní knihovny, kde jim jednou týdně otevřete dveře, aby si zde mohli s dětmi hrát i povídat? Nové kontakty na sebe nenechají dlouho čekat. Pořádáte besedy pro důchodce, nebo pro širokou veřejnost? Podporujte setkávání v rámci vaší obce. O každou věkovou kategorii můžete skvěle pečovat.

Existuje vůbec nějaké zázemí?

Těžko uspořádáte akci, když ve vaší obci chybí základní mobiliář. Základem jsou lavičky, které budou kdekoliv v obci a umožní setkávání lidí. Pivní sety a místo pro piknik by neměly chybět i v té nejmenší vísce. Zázemí je pro vytváření sociálních kontaktů klíčové.

Každá obec může stále pracovat na tom, aby se lidé raději setkávali a poznávali.