Barvy ovlivňují naši náladu. Jaké si přinést do interiéru?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se v barevném prostředí cítíte plní energie, zatímco tlumené přírodní barvy vás lákají k rozjímání? Psychologie barev hraje v naší domácnosti velkou roli. Barvy zdí, nábytku, dekorací i světel ovlivňují to, jak se doma cítíme. Ať už tedy plánujete kompletní renovaci, nebo si domů jen pořizujete nový plyšový koberec, věnujte pozornost barevnému schématu.

Nebojte se červené

Pokud máte rádi výrazné barvy, nejspíš přemýšlíte nad červenou. Ta v nás podněcuje lásku, vášeň a touhu. Také nás nabíjí energií, proto se nejvíce hodí do obývacího pokoje a v tmavších odstínech do ložnice. Kombinujte ji ale s neutrálními, uklidňujícími odstíny, například béžovou nebo bílou, jinak by v nás mohla vyvolávat vztek a zlost.

Žlutou barvu si asociujeme se slunečním svitem, ale také s inteligencí a prosperitou. V interiéru se doporučuje vyzdobit s ní kuchyň, jídelnu, chodbu a koupelnu. Tato barva totiž automaticky zlepšuje náladu a vyvolává pocit štěstí. Vyhněte se pouze vybledlým a zašedlým odstínům, které naopak mohou iniciovat pocit žárlivosti a zášti.

Hnědou musíte dobře zkombinovat

Velmi moderní interiérovou barvou je hnědá, která domácnosti dodává rustikální vzhled. Nejčastěji se spojuje s pocitem pohodlí, bezpečí a relaxace, proto se hodí do místností, kde se nejčastěji setkáváme s rodinou a přáteli. Abyste se vyhnuli nadbytku hnědé barvy a tím i ponurému vzhledu místnosti, kombinujte ji s bílou, jasně červenou nebo zelenou.

Poslední barvou, kterou byste měli při zařizování interiéru zvážit, je zelená. Tato barva má na psychiku extrémně pozitivní vliv, protože si ji podvědomě spojujeme s přírodou, klidem, uzdravením mysli a důvěrou. Můžete kombinovat různé odstíny, například využít kontrast světle zelených zdí s tmavě zelenými listy pokojových rostlin. Hodí se do všech místností, bude podporovat pocit jistoty.