Proč je aktuální ekonomická situace ojedinělá

Inflace roste rekordním tempem, kalkulačka měn je pořád aktualizovaná, protože kurz euro nebo jiných měn se neustále mění a my se ptáme, jak to bude dál. Zatímco někdo tvrdí, že je aktuální situace pouze výsledkem běžného hospodářského cyklu, podle mnoha odborníků je však tato situace velmi ojedinělá v porovnání s těmi, se kterými se lidé setkávali v minulosti. Do vínku jim nahrává několik přesvědčení, se kterými se nyní pojďme seznámit.

Velká míra zadlužení

Už od doby koronavirové pandemie čelíme velkému zadlužování. A to ostatně není jenom náš problém, ale je to problém celosvětový. Dluhy států v době koronavirové výrazně vzrostly a zatím nenastal okamžik, díky kterému bychom se dluhů mohli zbavit. Podle posledních statistik dluhy rostou jak v absolutních číslech, tak také v poměr k HDP. Zvedání úrokových sazeb není problém jen naší republiky, ale prakticky celého světa, a to výjimkou není dokonce ani Japonsko.

Bohužel současná situace nahrává tomu scénáři, že náklady na splacení dluhů také výrazně porostou, což znamená pro řadu států velké komplikace.

Vysoká valorizace aktiv

I když se aktuálně potýkáme s jakousi ekonomickou krizí, přesto všechno jsou nejen americké, ale také evropské akcie stále velmi drahé. Obchoduje se s nimi na jejich historických maximech. Ceny rostou jak ty, které se týkají akcií, ale také zlata, které se od pradávna považuje za uchovatele hodnoty.

Nejen vzhledem k současnému stavu, ale také vzhledem k rizikům, kterým se aktuálně čelí, jsou aktiva velmi, velmi drahá.

Špatná makroekonomická data

Stávající situace je podle odborníků velmi ojedinělá i z toho důvodu, že čelíme aktuálně velmi, velmi špatným makroekonomickým datům. Inflace stále ještě není pod kontrolou, což se na vývoji ekonomiky velmi projevuje. Není tajemstvím, že boj s inflací bude velmi, velmi těžký.