Hypotéky začaly zdražovat. S nákupem nemovitosti neotálejte

Ceny hypoték se pomalu šplhají nahoru. Nedávno ke zdražení přistoupili dva velcí poskytovatelé hypotečních úvěrů, jako jsou Komerční a Hypoteční banka. A předpokládá se, že je ostatní budou následovat. Ceny zatím vzrostly o 0,5 %. To samo o sobě není strašné, ale znamená to, že se hypotéky začínají odrážet od svého dna. Pokud stále váháte, je ideální šance začít jednat a zažádat včas.

Regulace trhu a nový zákon od prosince

Česká národní banka se snaží regulovat trh s nemovitostmi a donutit poskytovatele, aby podíl hypoték vyšších než 80 % hodnoty nemovitosti snižovaly. Stojí zatím snaha o stáhnutí cen bytů, které byly vyšponované do neuvěřitelné výše. V plzeňském kraji to dělalo roční rozdíl 15 %, což mohlo být klidně i 250 000 korun. Byty v Plzni by měly v rámci tohoto opatření lehce zlevnit, ale stejně se předpokládá, že vysoká cena je ovlivněna neutuchající vysokou poptávkou.

Kromě toho má na zdražení hypoték podíl i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten klientům přináší výhody v podobě snížení poplatků za předčasné splácení. Výhoda pro klienta však znamená výdaje pro poskytovatele, a proto již nebudou velmi nízké úrokové sazby pro banky výhodné.

Hypotéky jsou stále levné, ale ceny půjdou nahoru

Pokud ještě stále nevíte, jestli je vhodný čas na nákup nemovitosti, věřte, že ceny hypoték už níže nepůjdou. Vypadá to, že se dotkly svého historického minima a aktuálně budou lehce stoupat. Jestli uvažujete například o nákupu bytu v Plzni, je právě teď ta správná doba. Stále můžete získat poměrně výhodný hypoteční úvěr s pokrytím téměř celé hodnoty nemovitosti. A při žádosti o hypotéku nezapomeňte na to, že je nutné připočítat i daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup