Vybíráme pracovní rukavice
Nepodceňujte ochranné pracovní pomůcky! Mohou vám zachránit život. V tomto článku se zaměříme na pracovní ochranné rukavice.
Bez ochranných pracovních rukavic se neobejdou všichni, kteří své ruce chtějí nebo musí jakým způsobem ochránit, ať již před ušpiněním či úrazem. Často je používáme i doma. Při úklidu, mytí nádobí, práci na zahradě, sekání dříví nebo třeba, když z trouby vyndáváme rozpálený pekáč s koláčem. Ke každé ze zmíněných činností přitom používáme jiný druh rukavic.
Ochranné rukavice podle materiálu
Na trhu najdete pracovní rukavice vyrobené z různých materiálů. Textilní, bavlněné, povrstvené, máčené, kožené, svářecí, tepelně odolné, kevlarové atd. Při odpovědi na otázku, jaké zvolit, vycházejte primárně z typu činnosti, při níž je budete používat.
Kožené, tepelně odolné a chemicky odolné
Pro práce s ostrými či těžkými předměty jsou vhodné odolné kožené, popřípadě odolné kombinované rukavice. Vhodné rovněž jsou rukavice máčené, ať již v polyuretanu, nitrilu, PVC či latexu. Budou vaše ruce při práci vystaveny extrémním teplotám? V tom případě si pořiďte tepelně odolné rukavice vyráběné z preox-aramidové, PBI®-aramidové či silikátové tkaniny s další vnitřní izolací. Tyto rukavice ochrání nejenom svářeče a skláře, ale i pracovníky v mrazírenském průmyslu. Přicházíte-li při práci do styku s toxickými a jinak nebezpečnými chemikáliemi, neobejdete se bez chemicky odolných rukavic.
Neprořezné kevlarové
Ochranu proti propichu pak poskytují neprořezné rukavice, nutné například při práci na zahradě. Takový prořez pnoucích růží, angreštu a ostružin v nich přežijete bez újmy. Naprosto ideální pro tyto činnosti jsou kevlarové rukavice, tedy vyrobené z pleteného kevlaru. Ten je velmi pevný a měkký zároveň, takže nositele nijak neomezuje v pohybu, což je při práci na zahradě nesmírně důležité.
Důležitým parametrem při výběru rukavic je také jejich velikost. Rukavice vám nesmí být malé ani velká, ruku zkrátka musí dobře obepínat. Z tohoto důvodu je vhodné si je před koupí vyzkoušet.