Aby nohy netrpěly

Stále si ne zcela dostatečně uvědomujeme, jaký zásadní vliv na naše zdraví má obuv, kterou nosíme. Obzvláště v létě, kdy s oblibou chodíme bez ponožek a třeba v žabkách. Naše nohy pak přímo trpí a volají o pomoc.

Lidská noha toho má na svých bedrech docela hodně. Nejenže nás celé dny nosí, ale také chrání naše vnitřní orgány před nárazy. Už jen proto bychom si je měli náležitě hýčkat. Základem jsou pravidelná a pečlivá hygiena a kvalitní obuv.

Obuv pro zdraví

Pojem zdravotnická obuv je trošku zavádějící. Pod tímto pojmem si většina z nás představí nevzhledné obutí pro staré lidi, nemocné a invalidy, což samozřejmě zdaleka není pravda. Zdravotní obuv je taková, jež dokáže odlehčit unaveným nohám a zároveň je zárukou správného držení těla. Nezávisle na věku.

Parametry kvalitní obuvi

Svým tvarem, materiálovými kvalitami, ohebností, pevností, hmotností a tlumícími vlastnostmi zdravotní obuv dámská, ale i pánská, tak prospívá našim nohám, páteři a celkovému zdraví. Je to zkrátka obuv pro zdraví, kterou bychom měli nosit všichni. Pokud tedy nestojíme o zkrácené lýtkové svaly, problémy s páteří či Achillovými šlachami.

Pevná podrážka a pružná špička

V hledáčku vašeho zájmu by měla být obuv s pevnou podrážkou, pružnou špičkou a dostatečným prostorem pro prsty. Snažte se vyhýbat špičatým a jiným atypickým tvarům, ideální pro prsty je samozřejmě špička kulatá, v níž nebude docházet k jejich deformacím. Pro léto jsou v tomto smyslu ideální tzv. zdravotní pantofle.

Bota musí sedět

Nikdy obzvláště dětem nekupujte boty o číslo větší s tím, že do nich váš potomek doroste. Bota musí na noze perfektně sedět, nesmí být ani velká, ani malá. Z materiálů volte useň nebo textil. Zaměřte se i na stélku, jejímž úkolem zase je tlumení nárazů, a tím pádem ochrana vašich kloubů. Z tohoto pohledu je proto lepší volit měkčí materiály.

Pozor na podpatky

Vysoké podpatky na pohled činí ženské nohy přitažlivější, pro zdraví zad ovšem vhodné moc nejsou. Obzvláště při dlouhém stání se nám v nich nepřirozeně prohýbá páteř. Správná obuv by dále měla být pevná a tvarově stálá a při chůzi by neměla vybočovat. Pokud tedy ve svých botách tzv. šmajdáte, doporučujeme je vyhodit do popelnice.