Jak poznat, že je váš králík v optimální kondici?

Ať už chováte králíky za účelem výstav, pro maso či máte králíčka v domácnosti jako domácího mazlíčka, vždy se hodí umět rozpoznat, jestli je v optimální kondici. Podvýživa a nadváha jsou nevhodné a mohou zbytečně snižovat délku života králíka, případně jeho chovné a výstavní kvality. V článku najdete rady pro rozpoznání, jak na tom váš králík je, a doporučení na vhodné krmení.

Kondice podle chovatelského cíle

Jiné cíle má chovatel s výstavními ambicemi a jinou optimální kondici ocení ten, kdo má králíky na výkrm. Chovná kondice by měla být v rozmezí ideální váhy. Králík by neměl být ani tlustý, ale ani hubený. Je to z toho důvodu, aby dobře fungovalo rozmnožování. Králice musí být v kondici, aby se dokázala postarat o mladé. Pro masné účely se hodí vybraná plemena králíků, kterým se dávka speciálního krmení upravuje tak, aby dokázali vytvořit co možná nejvíce masa.

Vyladění kondice na výstavy je hlavně otázkou ideální hmotnosti v kombinaci s kvalitní výživou, po které bude mít králík krásnou srst. S jídelníčkem pro přípravu na výstavu je potřeba začít už několik měsíců dopředu, aby se cílený efekt projevil na srsti.

U králíčků, kteří jsou domácími mazlíčky a mají možnost občasného pohybu, je občas vhodné přidat více granulí, aby nedocházelo k hubnutí. Na druhou stranu si dejte pozor nad nadměrné překrmování nevhodnými pochoutkami a pamlsky.

Jak správně krmit?

Naprostým základem by v každém případě mělo být seno. Díky vysokému obsahu vlákniny se stará o zdraví střev a trávicího traktu králíka. Nesmírně důležité je také rovnoměrné obrušování zubů při spásání sena. Kromě toho je nutné zvolit kvalitní granule pro králíky. Ty by měly obsahovat všechny důležité živiny pro zajištění optimální kondice. Krmnou dávku granulí je třeba nastavit podle velikosti králíka, jeho věku a případné pohybové aktivity.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup