Tipy na home staging. Jak na to svépomocí?

Skvělá lokalita, výtečná situovanost a promyšlené dispoziční řešení nemusí k prodeji domu či bytu za dobrou cenu vždy stačit. Naopak správně provedený home staging může cenu nemovitosti zvýšit až o 10 %, což už stojí za trochu námahy.

Pokud spoléháte na výkup bytu či výkup domu přes agenturu, s aranžováním interiéru si příliš starostí dělat nemusíte. Jestli ale chcete zvýšit atraktivitu nemovitosti na realitním trhu, měli byste před nafocením a prohlídkami dodržet několik pravidel.

Generální úklid

Ze všeho nejdřív nemovitost pořádně ukliďte. Čistota a pořádek zvýší pocit útulnosti a komfortu. Nezakrývejte prostor zbytečnými věcmi, krabicemi či spoustou nábytku, v každé místnosti nechte jen pár dekorací, které budou signalizovat zabydlenost.

Zbavte se zbytečností

Každý pokoj vybavte jen takovým nábytkem, který do ní běžně patří. To znamená, že v ložnici by se neměl nacházet konferenční stolek a v kuchyni houpací křeslo. Nábytek, doplňky i stěny by měly mít neutrální světlou barvu, samozřejmostí by mělo být vymalování celého objektu. Prostor se snažte vybavit spíš menším nábytkem, který místnosti opticky zvětší.

Světlo a barvy

Interiéru dodá na útulnosti také dostatek světla. Pusťte dovnitř co nejvíce toho přirozeného – odstraňte zbytečnosti z oken a rozhrňte závěsy, případně do nich pověste jen vzdušné bílé záclony. Tam, kde se přirozeného světla nedostává, ho nahraďte umělým v příjemných teplých barvách.

Když už máte domácnost perfektně uklizenou, přidejte do každé místnosti jeden zajímavý barevný prvek. Může to být obraz, sytě červená váza nebo třeba pestrobarevné prostírání. Jinak by prostředí mohlo působit příliš sterilně.

Na každém detailu záleží. Ukliďte i ty kouty, které neplánujete mít na fotografiích – zájemci si jich při prohlídkách jistě všimnou. A pokud prodáváte rodinný dům, nezapomeňte ho pořádně „vyšperkovat“ i zvenčí.