Kdy začít spořit na důchod? Nikdy není brzy!

Spokojený život v penzi si musíme raději připravit sami. Nespoléhejme příliš ani na stát, ani na partnera či děti. Nic z toho nemusí být samozřejmé. Pravděpodobné naopak je, že v důchodu strávíme asi čtvrtinu života. Nějakých dvacet let i víc budeme muset platit nájem, jídlo, později i nějaké pečovatelské služby, což starobní důchod od státu zřejmě nepokryje. Mysleme na toto životní období raději včas. Věnujme se koníčkům, přátelům, pohybu, abychom se udrželi zdraví a čilí, a vytvořme si finanční rezervu, abychom si udrželi standard, na jaký jsme zvyklí.

Představení penzijního spoření

Jednou z možností, jak naspořit peníze na důchod, je penzijní spoření. Smyslem penzijka je umísťování pravidelných měsíčních příspěvků z vašich vlastních zdrojů, příspěvků zaměstnavatele a státních příspěvků do fondů, které obhospodařuje penzijní společnost. Spoření je dlouhodobé, proto vás na konci při splnění všech podmínek může čekat zajímavý výnos s nízkým rizikem.

Výhody, které penzijní spoření přináší

Mezi největší výhody penzijního spoření patří možnost měnit výši měsíčního příspěvku podle životní situace a aktuální výše příjmů. Za uzavření a vedení účtu se neplatí žádné poplatky. Od státu můžete získat až 6 360 Kč ročně na státních příspěvcích a úlevách na dani. Zajímavý příspěvek může přidat i zaměstnavatel. Vše se zhodnocuje v účastnických fondech. Úspory se dají v případě nutnosti vybrat i předčasně, klient ale přijde o výhody, které získal od státu.

Kdy je ideální začít spořit a kolik

Ideální je začít spořit co nejdřív – penzijní spoření mohou rodiče založit dětem hned po narození, v 18 letech si může mladý člověk spoření aspoň s minimální částkou uzavřít sám. Čím dřív si začnete spořit, tím nižší může být měsíční částka. Pokud budou rodiče či prarodiče dítěti spořit od narození s cílem uspořit do jeho 60 let 1,2 milionu Kč, bude stačit ukládat měsíčně částku 300 Kč. Pokud si založí dítě penzijní spoření až v dospělosti, například v 19 letech, bude muset pro stejnou sumu peněz spořit měsíčně aspoň 900 Kč. Pokud si založí penzijko až v 45 letech, bude muset spořit 4 700 Kč měsíčně.

Modelový příklad počítá s průměrným zhodnocením ve výši 4 % p. a. a vychází z dlouhodobé výkonnosti vyvážených strategií. Skutečné zhodnocení dosažené jednotlivými účastnickými fondy se může lišit.

Jak je možné naspořené peníze vybrat

Možností, jak naložit s naspořenými penězi, je víc. Ty hlavní dvě jsou: po uplynutí smluvené doby si nechat vyplatit celou částku najednou, nebo pobírat měsíční rentu a peníze dál nechat vydělávat. Dalšími jsou příspěvek na předdůchod, invalidní důchod, předčasné ukončení a vybrání úspor.