Optimální bankovní účet se může i pro vás stát realitou

Domníváte se, že máte správu rodinných financí plně pod kontrolou. A co vaše děti? Mají i ony založené pro ně optimální bankovní účty? Spoříte dostatečně pro jejich budoucí potřeby? Učíte své děti finanční zodpovědnosti a znají praktickou cenu peněz? Věřte, že výběr optimálního bankovního účtu i výuku hospodaření s penězi vašich potomků lze účinně zkombinovat.

Bankovní účty se již dávno netýkají pouze dospělých členů rodiny, ale i těch nejmenších dětí. Na ty je naopak třeba myslet především, aby měly svůj pozdější start do samostatného života lehčí. Často nás napadá argument, že není efektivní spořit, když v současné situaci jsou příjmy domácností velmi omezené. Ale spořit se dá vždy a na to je třeba stále myslet. I malé kapky dokážou naplnit plný pohár a vaše děti vám budou později velmi vděčné. Budete-li ukládat byť jen drobné částky od doby jejich narození, mohou tak výsledně dostat v době své plnoletosti či odchodu z domova sumu, která již může být zajímavá. Napjatý rozpočet by proto nikdy neměl být důvodem, proč spořit aktuálně nelze.

Bankovní účty pro děti

Svému dítěti tak můžete založit bankovní účet již od momentu jeho narození. Do doby, než obdrží občanský průkaz, jste však jeho zástupcem při komunikaci s bankou vy. K založení účtu pak postačí pouze rodný list dítěte. Častou výhodou pak je, že mnoho bank vám jako odměnu za založení juniorského účtu právě u nich zvýhodní i podmínky pro založení vašeho spořicího účtu, protože není nutné mít jeden účet po celý život, či vám jiným způsobem pomohou ve věci ostatních poskytovaných finančních produktů.

Patnáctý rok dítěte, kdy získává vlastní občanský průkaz, se pak stane rokem změny i v komunikaci s bankou. Občanský průkaz povinně bance předložíte a do databáze budou zaneseny aktualizované údaje. Role dítěte se tak změní, neboť již budou platit podmínky pro bankovní účet od 15 let. Nicméně stále je platné pravidlo, že úvěrové a investiční finanční produkty mohou být ve prospěch dítěte sjednány až po dovršení osmnácti let, tedy po dosažení jeho plnoletosti.

Možnosti juniorských bankovních účtů na trhu

Na trhu existuje nepřeberné množství variant, ze kterých lze zvolit pro vás tu nejvhodnější možnost. Zajímavou variantou je pak například i mKonto pro děti do patnácti let věku, které poskytuje mBank. Ke kontu je automaticky a bezplatně poskytována i bezkontaktní platební karta pro dítě již od věku jeho osmi let. V této souvislosti je možné učinit i tři výběry měsíčně, které nejsou zatíženy poplatky. Dítě rovněž získá přístup do internetového bankovnictví, kde však má pouze náhledovou roli, a nemůže tedy realizovat vlastní peněžní operace. Nicméně získá možnost monitorování svých finančních prostředků, která ho může i motivovat k větší finanční zodpovědnosti v dospělosti. Hospodaření s penězi je vhodné učit se již od nejnižšího věku.

Možnosti účtů pro studenty

Studenti se pak stávají další samostatnou cílovou skupinou na finančním trhu a mnoho produktů je navrhováno na míru přímo jim. Není tomu jinak ani v případě produktu mKonto na vlastní triko, který je určen pro osoby od 15 let až do 18 let. K založení konta postačí pouze občanský průkaz, potvrzení o studiu není nutné v tomto případě dokládat. K tomuto účtu je rovněž automaticky poskytována bezkontaktní platební karta, s níž je možné uskutečnit tři výběry z jakéhokoliv bankomatu v České republice bez poplatků. Spravovat účet lze jak prostřednictvím internetového bankovnictví, tak prostřednictvím mobilní aplikace. Vybrat si osobní účet je pak pro studenty jednoduchou i výhodnou možností, jak se efektivně učit spravovat své finance.

Jak vést děti k samostatnosti prostřednictvím bankovních produktů

Svět financí, který nás v současnosti zahlcuje reklamami na všemožné finanční produkty, nám však může posloužit i v dobrém ve výchově našich dětí. Uvědomují si vůbec, kolik věci stojí? Mají představu, kolik se vydá měsíčně na provoz domácnosti? Uvědomují si adekvátnost ceny vůči rodinnému rozpočtu u dárků, které si přejí? Je jejich finanční gramotnost dostatečná? Není-li tomu tak, neznamená to samozřejmě, že jste špatnými rodiči, jen se prostě objevila oblast, na které je třeba více pracovat.

Děti je třeba kromě cenových reálií rovněž postupně seznamovat s nástrahami nevýhodných půjček a úvěrů, se kterými mohou v budoucnosti přijít do styku. Byly-li by v této oblasti příliš důvěřivé, mohlo by to skončit nepříznivou finanční situací, která by mohla vyvrcholit až dluhovou spirálou, z níž se dostává zpět jen velmi obtížně. Budou-li se však již od raného věku seznamovat se světem financí, udělají poté v dospělosti méně chyb. A o to přece jde především.