Rady pro nákup plynových vařičů

Když se na své túře nechcete živit jenom tím, co zrovna najdete po cestě, musíte se vybavit. Kromě zásob jídla byste si s sebou měli vzít i vařič. Cestovních vařičů je na trhu celá řada, je proto důležité se před jeho zakoupením zamyslet nad svými prioritami.

Než se vypravíte do obchodu, rozmyslete si, na co vlastně budete vařič používat a jak ho budete přepravovat. Po jiném vařiči sáhnou turisté, kteří chodí s batohem dlouhé túry a vaří opravdu v přírodě a po jiném lidé, kteří jezdí autem do kempů. A zcela jiné požadavky budou mít vyznavači vysokohorských výšlapů.

Když si ujasníte četnost používání a své nejobvyklejší cíle, je na čase postoupit o krok dál. K výběru totiž můžete přistupovat z několika úhlů. Každopádně je dobré si stanovit základní kritéria pro výběr.

Palivo

Vybírat můžete podle druhu paliva. K dostání jsou vařiče plynové, benzínové, univerzální tzv. multifuel nebo lihové. Každé palivo má své výhody a nevýhody, proto si hned na začátku rozmyslete, co přesně od vařiče chcete. Když víte, že budete cestovat letadlem, na plynový vařič zapomeňte, propanbutanové kartuše totiž nesmí do letadla. Takový problém nebudete mít s benzínovým nebo lihovým vařičem. U těch benzínových, ale dbejte na to, že při cestování letadlem je nádržka na benzín prázdná a dobře vyčištěná.

Rady pro nákup plynových vařičů

Benzínový vařič je skvělou volbou pro vyznavače zimní turistiky a také dobrodruhy, kteří se vypravují na odlehlá místa. Jeho provoz je levný a vařič je odolný proti poruchám a především ho můžete používat i ve velkých mrazech. Navíc se benzín poměrně dobře shání, což o plynových kartuších tak úplně neplatí.

Lihový vařič díky rozměrům a nízké váze můžete používat i jako záložní vařič, kdyby vám ten hlavní vypověděl službu.

Rychlost vaření

Volbu vařiče jistě ovlivní také to, jaký způsob vaření preferujete. Pro přípravu dehydratované stravy a rychlé vaření vám skvěle poslouží rychlovarný set. Klasický plynový vařič na kartuše oceníte, pokud rádi vaříte ve více nádobách nebo vám nevadí delší doba vaření.

Co si vzít ještě s sebou

Kromě vařiče a paliva nesmíte zapomenout ani na křesadlo nebo zapalovač. Bez tohoto vybavení by vám byl vařič tak trochu na nic. Můžete namítnout, že se v pohodě obejdete bez něj a že vám postačí sirky. To je možné, ale co když bude vlhko? S navlhlými sirkami toho moc nezapálíte. Proto je lepší mít s sebou křesadlo, které funguje i za deště.

Rady pro nákup plynových vařičů

Pryč už je doba, kdy jste si před stanem založili ohníček a v kotlíku ohřívali vodu, doba pokročila a při moderním kempování se bez vařiče prostě neobejdete. Jednak je to rychlejší a pohodlnější a jednak bezpečnější. Nicméně si ten ohníček pro dokreslení romantické atmosféry můžete rozdělat. Jen nezapomeňte dát vařič trochu dál, aby nedošlo k nehodě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup